Konuşulmayan (Unspoken) Projesi: Yasadan Pratiğe

Konuşulmayan (Unspoken) Projesi: Yasadan Pratiğe

(Lefkoşa, 26/01/16) Bu yıl Kıbrıs’ın kuzeyindeki ceza yasası değişikliğinin onayının ikinci yılı. Bundan iki yıl önce iki erkek arasındaki ilişki Kıbrıs’ın kuzeyinde suç kapsamında değerlendiriliyordu, yasanın değişmesiyle birlikte hem eşcinsellik suç kapsamından çıkarılmış hem de yasaya olumlu ayrımcılık karşıtı yeni maddeler eklenmiştir. Yasanın değişmesi Kıbrıs’daki Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ) bireylerin hakları ve özgürlüğü için atılmış ufak fakat önemli bir adımdır.
Yasanın değişmesi ile toplumun algısının da bir anda değişmediği gerçeğiyle yola çıkarsak, daha mücadele edilecek çok alan olduğunun farkında oluruz. Tam da bu noktada yasanın değişmesinin ikinci yılında yıllardır adamızda konuşulmayan fakat odanın ortasındaki kocaman bir fil kadar bariz olan bu konuyu konuşmak için başlayan ve Avrupa Birliğince de desteklenen “Konuşulmayan(Unspoken): Kıbrıs Türk Toplumunda LGBTİ Haklaryla ilgili Diyaloğu Güçlendirmek” adlı yeni projemizin önem taşıdığını düşünüyoruz.
İki yıl sürecek olan projemiz Kıbrıs Toplum Medyası(CCMC), Kuir Kıbrıs ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülmekte ve seminer, konferans, medya izleme, tutum araştırması yapan anketler, çalıştay ve benzeri etkinliklerle medya, sağlık, eğitim, hukuk gibi alanlarda LGBTİ farkındalığı yaratmayı hedeflemektedir.
Proje ekibi olarak da 27 Ocak günü Kuir Kıbrıs Derneği’nin düzenleyeceği “Kağıttaki Yasaklardan Kafadaki Yasaklara” adlı panel dahil olmak üzere Kıbrıs’ın çeşitli yerlerine çekilecek gökkuşağı bayrakları ile yaratılacak farkındalığın tam destekçisi olduğumuzu ve toplumun artık odadaki fili ve binalara çekilecek gökkuşağı bayraklarını konuşabilecekleri zamanın gelmesini temenni ediyoruz.

Scroll to Top