Kuir Kıbrıs Derneği Konuşulmayan Projesi Kapsamında Örgütlenme Stratejisi Atölyesi Düzenledi

Kuir Kıbrıs Derneği Konuşulmayan Projesi Kapsamında Örgütlenme Stratejisi Atölyesi Düzenledi

(Lefkoşa, 24/05/16) Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC) tarafından Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen “Konuşulmayan: Kıbrıs Türk Toplumunda LGBTİ Haklarıyla İlgili Diyaloğu Güçlendirmek” başlıklı proje kapsamında Kuir Kıbrıs Derneği, 15 Mayıs`ta Mağusa’da örgütlenme stratejisi için kapasite artırıcı atölye düzenledi.

Proje Kıbrıs Türk toplumunda özellikle medya, eğitim, hukuk ve sağlık gibi çeşitli alanlarda Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks farkındalığını artırarak LGBTİ bireylerin de deneyimlediği cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele etmeyi, medya ilgisini artırmayı, kamuoyu oluşturmayı ve toplumsal değişimi amaçlamaktadır.
17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün kapsamında oluşturulan komitenin düzenleyeceği çeşitli etkinliklerden ilki 15.05.2016 Pazar günü Mağusa Çamlık’ta düzenlendi.

Youthopia Projesi kapsamında MAGEM tarafından organize edilen“Eylemce” adlı piknik etkinliğinde aynı zamanda Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC), Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı tarafından ortaklaşa yürütülen Avrupa Birliği destekli proje “Unspoken (Konuşulmayan)” tarafından da kapasite artırıcı bir etkinlik düzenlendi. Lezbiyen Gey Biseksüel ve İnterseks hak ve özgürlük mücadelesi boyunca örgüt ve aktivistlerin karşılaşabileceği zorlukların konuşulduğu etkinlikte KAOS GL’ den Avukat Yasemin Öz konuşmacı olarak yer aldı.

90’lı yılların başında Kaos GL’ nin nasıl örgütlenmeye başladığını anlatan Öz daha sonra bu mücadelenin zaman içinde birçok kurumla iş birliği yapan ve birçok alanda söz sahibi olan bir örgüt haline gelebilmesindeki önemli noktalara değindi. Kıbrıs’taki LGBTİ mücadelesinin başarılı olduğuna değinen Öz, daha sonra izlenilmesi gereken alternatif yollardaki engellerin neler olabileceğini ve ne şekilde başa çıkılması gerektiğini anlattıktan sonra etkinlik pikniğin devam etmesiyle son buldu.

Scroll to Top