Kuir Kıbrıs Derneği Konuşulmayan Projesi Kapsamında Barış Eğitimi ve LGBTİ Atölyesi Düzenledi

Kuir Kıbrıs Derneği Konuşulmayan Projesi Kapsamında Barış Eğitimi ve LGBTİ Atölyesi Düzenledi

(Lefkoşa, 30/09/16) Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC) tarafından Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen “Konuşulmayan: Kıbrıs Türk Toplumunda LGBTİ Haklarıyla İlgili Diyaloğu Güçlendirmek” başlıklı proje kapsamında Kuir Kıbrıs Derneği, 27 Eylül’de örgütlenme stratejisi için kapasite artırıcı atölye düzenledi.  

Proje Kıbrıs Türk toplumunda özellikle medya, eğitim, hukuk ve sağlık gibi çeşitli alanlarda Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks farkındalığını artırarak LGBTİ bireylerin de deneyimlediği cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele etmeyi, medya ilgisini artırmayı, kamuoyu oluşturmayı ve toplumsal değişimi amaçlamaktadır.

Tüm dünyada geleneksel olarak 21 Eylül tarihinde kutlanan Dünya Barış Günü ardından Kuir Kıbrıs Derneği üyelerine yönelik Barış Eğitimi üzerine atölye çalışması düzenledi. Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks hak ve özgürlük mücadelesi için önemli olarak görülen barış kavramı üzerine küçük bir tartışma ile başlayan atölye çalışması. POST Araştırma Enstitüsü’nden (POST RI) Mehveş Beyidoğlu’nun Barış eğitimi hakkında bilgilendirmesi ile devam etti. Etkinlik süresince Beyidoğlu, çeşitli alanlarda barış eğitimini öğrencilere ve bu eğitimlere katılan tüm duyarlı kişilere öfke ve ön yargıları nasıl keşfedip,  yüzleşilebileceğini aktarırken, bu tarz duygu ve tutumlarla nasıl başa çıkılabileceği konusunda dernek üyelerine bilgilendirme yaptı.

Barış Eğitimi Atölye çalışması süresince, dernek üyeleri bir taraftan bu eğitimleri ilerleyen zamanlarda kendileri nasıl kullanabileceklerini öğrenirken, diğer taraftan da kendi duygu ve tutumlarını sorgulama şansı elde ettiler.

Atölye çalışması, yine barış eğitimlerinin önemli bir parçası olan empati kurma ve kişilerin empati kurabilmelerini sağlamak üzerine yapılan aktivite ile sona erdi.  

Scroll to Top