Konuşulmayanı Konuşalım: Kıbrıs’ta LGBTİ Eşitliği ve Ayrımcılıkla Mücadele Konferansı 20-21 Ekim’de Lefkoşa Bedesten’de gerçekleşecek

Konuşulmayanı Konuşalım: Kıbrıs’ta LGBTİ Eşitliği ve Ayrımcılıkla Mücadele Konferansı 20-21 Ekim’de Lefkoşa Bedesten’de gerçekleşecek

(Lefkoşa, 19/10/17) Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC) tarafından Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen “Konuşulmayan: Kıbrıs Türk Toplumunda LGBTİ Haklarıyla İlgili Diyaloğu Güçlendirmek” başlıklı proje kapsamında 20-21 Ekim  Cuma ve Cumartesi günleri 9:30 ve 17:30 saatleri arasında Lefkoşa Bedesten’deKonuşulmayanı Konuşalım: Kıbrıs’ta LGBTİ Eşitliği Ve Ayrımcılıkla Mücadele” temalı konferans gerçekleşecek.

İki yılı neredeyse geride bırakan Konuşulmayan Projesi kapsamında düzenlenecek olan “Konuşulmayanı Konuşalım: Kıbrıs’ta LGBTİ Eşitliği ve Ayrımcılıkla Mücadele Konferansı”  medya, sağlık, eğitim, feminizm, kuir kuram, LGBTİ hakları, cinsellik ve engellilik konulu sekiz ayrı tematik panel tartışmasını içerecektir. Buna ek olarak, konferansta Konuşulmayan Projesi kapsamında yapılmış olan ve Kıbrıs Türk toplumunun lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslere yönelik tutumlarıyla ilgili anket sonuçları, iki yıllık medya takip raporu ve yürütülen diğer çalışmaların sonuçları katılımcılarla ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Konferansta, Türkçe konuşan ve Rumca konuşan Kıbrıslı aktivist ve uzmanlar, ayrıca Türkiye’den, Malta’dan, Birleşik Krallık ve Lübnan’dan gelecek olan birçok uzman yer alacaktır.

“Konuşulmayanı Konuşalım” adlı konferansın hedefi Kıbrıs’ta çeşitli alanlarda LGBTİ görünürlüğünü ve bu konudaki toplumsal diyaloğu güçlendirerek ayrımcılıkla mücadeleye katkı sunmaktır. Bunun yanı sıra konferans, katılımcılara gerek sosyal gerekse akademik açıdan geniş bir yelpazede bilgi aktarımını sunmayı ve tartışma platformu oluşturmayı hedeflemektedir.

Konferans ücretsiz olup ve etkinlik süresince Türkçe – İngilizce simültane çeviri yapılacaktır. Konferans’ın her iki gününe de katılanlara katılım belgesi verilecektir.    

Scroll to Top