“Karanlıkta Okula Gidilmez” Davamız Devam Ediyor

Hak ararken darp edilip, usulsüzce gözaltına alınan, şimdi de cezalandırılmaya çalışılan aktivistimiz Havva Güleş aleyhine 29 Mart 2017 tarihinde açılan ceza davası için bugün 7. kez Ceza Mahkemesindeydik. Dava takvimlendirmek üzere, bir kez daha, 4 Aralık 2017 tarihine ertelendi.

29 Kasım 2016 tarihinde bir kamyon ve bir öğrenci servisinin çarpışması sonucu yaşanan ölümlü trafik kazasına sebep olan ihmal ve uygulamalara tepki gösteren liselilerin “Karanlıkta okula gidilmez” diyerek başlattığı eylemleri desteklemek amacı ile, sendikaların yapmış olduğu çağrı doğrultusunda düzenlenen genel grev ve eylem sırasında, polis orantısız şiddet kullanarak eylemcilere saldırmış ve hiçbir yasal ve meşru gerekçe olmaksızın aralarında iki Kuir Kıbrıs aktivisti de olan birçok kişiyi kısa süreli göz altına almış ve darp etmişti. Aralarında Kuir Kıbrıs aktivisti Havva Güleş’in de bulunduğu gözaltına alınan eylemciler olayların akabinde alanda bulunan polisler ile ilgili şikayette bulunmuşlardı.

Suçluların ellerini kollarını sallayıp gezdiği, her geçen gün, mevcut ihmallerden ötürü, yeni bir trafik kazasının yaşandığı koşullarda, Kuir Kıbrıs Derneği olarak bu cinayetlerin asıl sorumluları hesap verene kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi duyurur, tüm duyarlı örgütlere dayanışma çağrısı yaparız.

 

24.10.2017 – 12:00

Scroll to Top