LGBTİ ve Engellilik Üzerine Kapasite Geliştirme Etkinliği düzenlendi

LGBTİ ve Engellilik Üzerine Kapasite Geliştirme Etkinliği düzenlendi

(Lefkoşa, 25/10/17) Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC) tarafından Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen “Konuşulmayan: Kıbrıs Türk Toplumunda LGBTİ Haklarıyla İlgili Diyaloğu Güçlendirmek” başlıklı proje kapsamında 22 Ekim Pazar günü saat 14.30’da Pikadilli’de “LGBTİ ve Engelilik” üzerine kapasite geliştirme etkinliği düzenlendi.

Engellilik ve cinsellik alanında uzman Dr. Claire Azzopardi Lane, Kuir Kıbrıs aktivistlerine toplumun engellilik ve LGBTİ’lerle ilgili konulara bakış açısındaki benzerlikleri ve bu konu özelinde LGBTİ mücadelesinin neden engellilere duyarlı ve kapsayıcı bir aktivizm yapmasın önemli olduğunu aktardı.

Malta’dan gelip Unspoken/ Konuşulmayan Projesinin düzenlemiş olduğu “Konuşulmayanı Konuşalım” konferansında konuşmacı olan Dr. Azzopardi Lane, eğitim, sosyal bakım, akademik araştırma ve politika yazımı da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde çalışmış ve son araştırmasını engellilik ve LGBTIQ, cinsel sağlık, kanser ve ebeveynlik üzerine yaptı.

Kapasite geliştirme etkinliğinin ilk yarısında Dr. Azzopardi Lane, öncelikle “engelliliğe”dair terminolojiyi anlattı ve bu konunun sosyal ve medikal olarak iki şekilde ele alındığından bahsedip, kendisinin ve bu alanda aktivizm yapan kişilerin daha çok bu konunun sosyal boyutu ile ilgilendiğinden bahsettikten sonra, aktivizmin tarihçesini anlattı. Bunun yanı sıra, Dr. Azzopardi Lane engelli bireylerin sosyal alandan dışlandıklarından ve bu dışlanmanın nasıl gerçekleştiğinden ve tüm bunların kişilerde nasıl olumsuz sonuçlar doğurduğuna dikkat çekti. Bunu yaparken de gerçek engelin toplum tarafından yaratıldığının altını çizerek, rampa yapmanın, işaret diliyle eğitim vermenin ve bunun gibi birçok olanağın pozitif bir ayrımcılık olarak sunulmasının değil, zaten var olması gereken şeyler olduğunu vurguladı. Özellikle engellilerin yardıma muhtaç aciz kişiler değil tüm insanlar gibi haklarını talep eden kişiler olduğunu vurgulayan Dr. Azzorpardi Lane engelli LGBTİ’lerin ise hem homofobi ve transfobiden hem de toplumsal engellerden dolayı çifte ayrımcılığa maruz kaldıklarının da altını çizdi.

Etkinliğin son kısmında ise bu ayrımcılıklarla nasıl mücadele edilebileceği üzerine aktarılan pratik bilgiler ve engelli kişilerin cinselliğine yönelik var olan önyargılar üzerine bilgiler paylaşılarak etkinlik sonlandırıldı.

Scroll to Top