Kuir Kıbrıs Derneği: 10. Yıl Sergisi ve “Renklerin Çeşitliliği Proje” Açılış Etkinliği

 Kuir Kıbrıs Derneği: 10. Yıl Sergisi ve “Renklerin Çeşitliliği Proje” Açılış Etkinliği

(Lefkoşa, 25/02/19) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarfından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” başlıklı proje açılışı ve Kuir Kıbrıs’ın 10. Yıl Sergisi 4 Mart Pazartesi saat 19:00’da EMAA Başkent Sanat Merkezi’nde gerçekleşecektir. 

“Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), tüm renklerin birlikte var olabildiği bir Kıbrıs için Renklerin Çeşitliliği Projesi!” sloganıyla yola çıkacak olan ekip, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamak ve ayrımcılığı önlemeyi hedeflemektedir. Aralık 2018’de başlayan ve üç yıl sürecek olan “Renklerin Çeşitliliği Projesi”, Avrupa Birliği “Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI” Hibe Programı kapsamında finanse edilmekte ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülmektedir.

2008’de Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı gün olarak kabul edilen 17 Mayıs günü dernekleşmek için ilk adımı atan Homofobiye Karşı İnisiyatif’ten Kuir Kıbrıs Derneği’ne ve günümüze kadar olan süreçte yaşananların sanatsal bir şölenle sergilendiği ve küratörlüğünü EMAA Başkent Sanat Merkezi Başkanı Zehra Şonya’nın üstlendiği “Kuir Kıbrıs 10. Yıl Sergisi” de aynı zamanda açılış konuşmaları sonrası ziyaret edilebilecektir. Açılış sonrası sergimiz 5 Mart’tan 11 Mart 2019’a kadar hafta içi her gün saat 16:00 ve 20:00 arası ziyaret edilebilecektir.

Renklerin Çeşitliliği Projesi Aralık 2018’de başlamış olup 3 yıl sürecektir. Proje kapsamında, ortak örgütlerle işbirliğinde çeşitli aktiviteler düzenlenecektir. Düzenlenecek olan aktiviteler arasında dernek içi kapasite artırıcı eğitimler, Psikolog ve Hukukçulara yönelik eğitimler, staj programı ve gönüllülerle çalışmalar, yıllık medya takip raporları, fon geliştirme faaliyetleri, haber bültenleri, homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı yerel toplantılar, üniversitelerle ortak uluslararası konferanslar, LGBTİ+’ları ilgilendiren konularda kitapçıklar, tutum araştıran anket, LGBTİ+’lara yasal, psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmetleri ve Stratejik Davalama bulunmaktadır.

Scroll to Top