“İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar (COMMIT)” Projesi Açılış’ında Hayat Projesi Adına Kordinatörü Doğukan Gümüşatam Konuşma Yaptı.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Mülteci Hakları Derneği tarafından Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Kuir Kıbrıs Derneği, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Mağusa Gençlik Merkezi Derneği ile iş birliği içerisinde  ve Sos Çocukköyü derneği iştirakçılığı ile yürütülen projenin açılış etkinliği 25 Mayıs 2019 tarihinde Lefkoşa Suriçi’nde yapıldı.

 

Derneğimizin işbirliği ile yönetilen “İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar (COMMIT)” projesi açılışında, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs tarafından KAOS-GL işbirliği ile yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+lar (Hayat) Projesi” Kordinatörü Doğukan Gümüşatam Platform bileşeni olan Kuir Kıbrıs adına konuşma yaptı.

 

“Kuir Kıbrıs Derneği olarak yaptığımız hak temelli savunuculuk ve aktivizm içerisinde her zaman kesişimselliğin önemini vurgulayıp, ilkelerimizi bu yönde geliştirmekteyiz. Bu noktada İnsan Ticareti gibi bir konunun yaşadığımız coğrafya üzerinde ki politik önemi gözümüzden kaçmamaktadır. Bu proje aracılığı ile bir çok farklı noktadan kesişen ve koordineli bir iş birliği ile bu konuda çalışma yapıyor olmak bizim için çok önemlidir. Toplum içerisinde LGBTİ+ların durumları incelandiğinde, heteronormatif ataerkil sömürücü sistemin yaşattığı yoksullaştırma ve sosyo-politik baskılar göz ardı edilemeyecek boyutlardadır. Bu ve bunun gibi bir çok homofobik, bifobik, transfobik ve ikili cinsiyet algısı üzerine kurulmuş sistemler yüzünden LGBTİ+lar savunmasızlaştırılıp sömürülmekte ve  İnsan Ticareti ne maruz bırakılmaya itilmektedir. Biz de bu projede partner olarak sorumluluğumuzu yerine getirmek ve İnsan Ticareti konusunda LGBTİ+ var oluşları seslendirerek yapılan çalışmaların cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve ifadesi üzerinden kapsayıcı olmasını sağlayacağız. Aynı zamanda Kuir Kıbrıs olarak İnsan Ticareti konusunda yürütmekte olduğumuz ‘Sömürüden Özgür LGBTİ+lar (Hayat) Projesi’ kapsamında seks işçilerinin sömürülmesini ve sosyal hizmetlere erişim gibi konularda yapacağımız raporlandırmalar ile kurulmuş alan platform ve diğer projeler arsında sinerjiler geliştirerek bu süreçte LGBTİ+ların deneyimlerini ve ihtiyaçlarını karşılayan bir sonuca ulaşmayı hedeflemekteyiz.  Bize de burada yer verdiklerinden dolayı öncelikle Commit Proje çalışanlarına ve Mülteci Hakları Derneğine ardandan da bu alanda çalışmalarımızı sürdürmemizi sağlayan Avrupa Birliğine teşekkür ederim.”

Scroll to Top