Kıbrıs’ın kuzey kesiminde Militarizm ve LGBTİ+ Mücadelesi Kitapçığı

Kıbrıs’ın kuzey kesiminde Militarizm ve LGBTİ+ Mücadelesi Kitapçığı

Kimsenin “ötekinden” üstün olmadığı herkesin barış içinde yaşadığı, türcülük, cinsiyetçilik, homofobi, bifobi ve transfobinin son bulduğu bir dünya için literatüre katılan her kaynak yarına ışık tutacaktır.

Bu yaklaşımla yola çıkarak elinizde tuttuğunuz broşürü hazırladık. Militarizmin heteroseksizm, cinsiyetçilik ve türcülük ile ilişkisini ortaya koymak; antimilitarist mücadelenin LGBTİ+ mücadelesi ile kesiştiği ya da kesişebileceği alanları tartışmak için hazırladığımız bu broşürün hem aktivistler için bir el kitabı olmasını hem de var olan literatürü geliştirmesini ümit ediyoruz.

Broşürün hazırlanma sürecinde derneğimizin Gökkuşağı Avukatları yoğun emek harcamıştırlar. Literatürü taradılar, alandaki literatür ile saha deneyimini birleştirerek bu broşürü elle tutulur ve somut bir hale getirdiler. Kuir Kıbrıs Derneği Gökkuşağı Avukatları’na bu yoğun emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Dört ana bölüme ayırdığımız broşürde militarizm ve LGBTİ+ mücadelesini birçok boyutuyla değerlendirmeye çalıştık. Broşürün ilk bölümünde Kıbrıs’ın kuzey kesiminde LGBTİ+ mücadelesini ve Kuir Kıbrıs’ın neden anti-militarist olduğunu anlattık. İkinci bölümde, “Erkeklik, Şiddet ve Ordu” başlığı altında, militarist ideolojinin ürettiği ve çeşitli kurumlar aracılığıyla toplum içerisinde yaygınlaştırdığı tek tipleşmeyi tartıştık. Üçünde bölümde LGBTİ+ özgürlüğü ve zorunlu askerliğe değinirken; dördüncü bölümde ise vicdani ret hakkı ile ilgili uluslararası ve yerel çerçeveyi açıkladık.

Yerel ve uluslararası mevzuattan medyaya; LGBTİ+ mücadelesinden vicdani reddin önemine birçok farklı boyutuyla militarizm ve LGBTİ+ mücadelesini inceleyen bu broşürün literatüre katkı sağlaması dileğiyle…

Renklerin Çeşitliliği Proje Ekibi

Kitapçığı indirmek için buraya tıkla: Militarizm ve LGBTİ+ Mücadelesi

RENKLERİN ÇEŞİTLİLİĞİ PROJESİ HAKKINDA:

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), tüm renklerin birlikte var olabildiği bir Kıbrıs için Renklerin Çeşitliliği Projesi!

Renklerin Çeşitliliği Projesi, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamak ve ayrımcılığı engellemeyi hedeflemektedir. Aralık 2018’de başlayan ve üç yıl sürecek olan “Renklerin Çeşitliliği Projesi”, Avrupa Birliği Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI Programı altında finanse edilmekte ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülmektedir.

Scroll to Top