Ağustos 2020 Medya Takip Raporu

 Kuir Kıbrıs Derneği – Renklerin Çeşitliliği Projesi

Aylık Medya Takip Raporu

Ağustos 2020

 

Zaman Aralığı: 01.08.2020 – 31.08.2020

Ağustos Ayı’nda 12 haber LGBTİ+ konularını içermekteydi. Çevrimiçi ve Basılı taranan gazetelerdeki bu haberlerin:

  • 10 tanesi olumlu,
  • 2 tanesi basın bildirisi, olarak sınıflandırıldı.

Çevrimiçi taranan gazetelerden:

  • Gazedda Kıbrıs (GK) tarafından, 1 olumlu ve 1 basın bildirisi haber yayınlanırken, bu gazetede olumsuz habere rastlanmadı.
  • Kıbrıs Postası’nda (KP) ise 6 olumlu haber yayınlanırken, bu gazetede olumsuz habere veya basın bildirisine rastlanmadı.
  • Gündem Kıbrıs (GN) gazetesinde taranan kelimeleri içeren habere rastlanmadı.

Basılı taranan gazetelerden:

  • Yenidüzen (YD) tarafından, 1 olumlu haber yayınlanırken, bu gazetede olumsuz habere veya basın bildirisine rastlanmadı.
  • Kıbrıs Gazetesi’nde (KG) ise, 2 olumlu ve 1 basın bildirisi yayınlandı.

Basın Bildirileri: Basın bildirilerinin ikisi de olumlu olarak değerlendirildi. Basın bildirilerinin tümünün kaynağı Kuir Kıbrıs Derneği olurken, tümü de Kuir Kıbrıs’ın faaliyetlerini veya açıklamalarını duyuran haber niteliğini taşımakta idi.

Olumlu Haberler: Toplamda 9 tane olan olumlu haberlerin, 7 tanesi insan haklarına duyarlı ve saygılı haber ve 2 tanesi konuyla ilgili bireylerin veya uzmanların görüşlerine yer veren haber olarak değerlendirildi. Haberlerin bulunduğu kategoriler incelendiğinde haberler 3 tane “Dünya”, 2 tane “Türkiye”, 1 tane “Yaşam”, 1 tane “Kıbrıs Haberleri” olmak üzere toplamda 4 kategoride yer alırken, 1 haber de Aktüel/Sanat etiketi ile yer aldı. Ayrıca, haberler kaynakları incelendiğinde, bu haberlerin kaynakları Türkiye ve dünya gazeteleri, yerelden köşe yazarları ve uzmanlar olduğu görüldü.

Olumsuz Haberler: Bu ay olumsuz habere rastlanmadı.

Ağustos Ayı Genel Değerlendirme:

Bu ay, gazetelerde diğer aylara oranla çok az sayıda LGBTİ+ temalı veya LGBTİ+ konularına değinen habere yer verildiğinden dolayı sadece 1 adet haber dikkat çeken haber niteliğinde değerlendirildi. Bu haber, Yenidüzen’de “Tek Hedefim İnsanlara Yardım Etmek” başlıkla yer aldı.

16 Ağustos’ta Yenidüzen’de “Tek Hedefim İnsanlara Yardım Etmek” başlıklı haber konuyla ilgili bireylerin veya uzmanların görüşlerine yer veren haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler arasında yer aldı.

Haberde Endonezya’da kamu yöneticisi olan ilk trans Hendrika Mayora kelan’ın hayatı, kariyeri ve geleceğe yönelik umut ve hedefleri anlatılmakta. Bu haber, ‘Dünya’ kategorisinde yarım sayfayı aşan bir şekilde yer alırken, içerik bakımından da zengin olarak değerlendirildi.

 

 

Scroll to Top