17 Mayıs Gökkuşağı Zinciri

17 Mayıs Gökkuşağı Zinciri

Kıbrıs’ın kuzey kesiminde onur yürüyüşleri 2014’den beridir her yıl düzenlenmektedir. Bu yürüyüşler lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artıların (LGBTİ+) ayrımcılığa uğramaması ve insan haklarına eşit erişiminin sağlanması için yapılmaktadır. Son yıllarda ise onur yürüyüşleri ve bu kapsamda birçok etkinliği bizler 17 Mayıs Organizasyon Komitesi olarak düzenlemekteyiz.

 

Her yıl çeşitli örgütün bir araya gelerek Kuir Kıbrıs Derneği ile dayanışma içinde düzenlediği bu etkinliklerde hem görünürlük hem de farkındalık artırmayı amaçlamaktayız.

 

Geçtiğimiz yıl tüm dünyayı etkileyen Pandemi nedeniyle etkinliklerimizi online olarak gerçekleştirmiştik ve pandeminin bizler üzerindeki etkisini tartışmıştık. Geçtiğimiz bir yılda durum göstermiştir ki tüm dünyada pandemiden özellikle biz LGBTİ+’lar başta olmak üzere tüm mülteciler, kadınlar, çocuklar, işçi sınıfı, sağlık çalışanları, yaşlılar ve daha birçok grup olumsuz olarak etkilenmekte ve yöneticiler bu durumu kontrol altına almakta başarısız kalmaktadır.

 

Özellikle Pandemi sürecinde birçok politikacının “Hepimiz aynı gemideyiz” söylemine bizler “Aynı denizdeyiz, aynı gemide değiliz” sloganı ile tepki gösteriyoruz. Özellikle Kuir Kıbrıs Derneği’nin son yıllarda yürütmüş olduğu çalışmalarda da LGBTİ+’ların istihdam, sağlık, barınma, eğitim vb. alanlarda ayrımcılığa uğradığı ve en temel insan haklarının bile ihlal edildiği saptanmıştır.

 

Bu nedenle LGBTİ+ mücadelesi ile dayanışma göstermek ve ayrımcılığa son vermek için herkesi 17 Mayıs Pazartesi saat 18:00’da Pronto Çemberi’nde oluşturacağımız Gökkuşağı Zincirinin parçası olmaya davet ediyoruz.

 

Etkinliğe gelirken maskenizi ve renklerinizi almayı unutmayınız.

 

17 Mayıs Organizasyon Komitesi Bileşenleri:

Kuir Kıbrıs Derneği, Mülteci Hakları Derneği, Kadın Eğitimi Kolektifi, VOIS Kıbrıs Uluslararası Öğrenciler, Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu, Akdeniz Avrupa Sanat Merkezi (EMAA), Üçüncü Toplum Örgütü, Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği (KISAD), Sol Hareket – Gençlik, Halkın Partisi – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, Cumhuriyetçi Türk Partisi – Gençlik Örgütü ve Kadın Örgütü, Toplumcu Demokrasi Partisi – Gençlik Örgütü ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi.

Scroll to Top