Kuir Kıbrıs Derneği, Sağlık Çalışanları ile “LGBTİ+ Kapsayıcı Sağlık Mümkün!” adlı Yuvarlak Masa Toplantısını Gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VII Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Gökkuşağı Projesi’nde “LGBTİ+ Kapsayıcı Sağlık Mümkün!” adlı yuvarlak masa toplantısını Evrensel Hasta Hakları Derneği’nde düzenledi.

 

Toplantı, LGBTİ+ ekseninde yaşanan sorunlara çözüm bulmayı hedefleyen Gökkuşağı Projesi kapsamında sağlık çalışanlarına yönelik geliştirilecek olan LGBTİ+ kapsayıcı eğitim programlarının oluşturulmasına ve yakında gerçekleştirilecek kapasite geliştirme eğitimlerinin içeriğinin hazırlanmasına katkı sunma amacıyla düzenlendi. Etkinliğin, özellikle sağlık sektöründe faaliyet gösteren sağlık çalışanları için bir fırsat oluşturduğu ve LGBTİ+ haklarına duyarlı bir sağlık hizmet ortamı oluşturacağının önemi vurgulandı.

Etkinlik, Kuir Kıbrıs Derneği aktivistinin açılış konuşmasıyla başladı. Toplantının ilk bölümünde, Araştırma Uzmanı Prof. Dr. Şenel Hüsnü Raman, sağlık profesyonellerinin LGBTİ+’lara yönelik tutumlarını haritalandıran araştırmanın bulgularını ve sonuçlarını katılımcılara sunarak bilgilendirdi. Prof. Raman’ın sunumunun ardından soru-cevap bölümüne geçildi.

Program Geliştirme Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Güneyli’nin verdiği yönerge ile uzmanlar eşliğinde yuvarlak masa toplantısının ikinci bölümüne geçildi. Sağlık çalışanlarının katıldığı yuvarlak masa toplantısı Kemal Elyeli moderatörlüğünde gerçekleşirken, psikolojik danışman ve psikologlar eşliğinde gerçekleşen yuvarlak masa toplantısı Psk. Dr. Safir Maner ve Prof. Dr. Ahmet Güneyli moderatörlüğünde gerçekleşti. Yuvarlak masa toplantılarında, Uzm. Psk. Yaren Müezzin ve Sosyal Hizmet Uzmanı Güney Tosun Raportör olarak yer aldı. Son oturumda ise yuvarlak masa toplantılarında konuşulan konular uzmanlar tarafından tüm katılımcılara özetlendi.  Bu etkinlik, katılımcılara LGBTİ+ haklarına duyarlı bir sağlık hizmeti oluşturulmasının pratik yollarını tartışma fırsatı sunarak, Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VII Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Gökkuşağı projesi kapsamında hazırlanacak olan eğitim programlarının hazırlanmasına katkı sundu.

Kuir Kıbrıs Derneği’nden yapılan açıklamada LGBTİ+ Kapsayıcı Sağlık Mümkün! Yuvarlak Masa Toplantısı’nın başarılı geçtiğini belirtilerek, sağlık sektöründe çalışan profesyonellerin bu tür etkinliklere katılımı, toplumsal farkındalığı artırmak ve LGBTİ+ haklarına duyarlı bir ortam yaratmak için kritik bir adım olduğu vurgulandı.

Scroll to Top