Ortak Açıklama: Gazze’deki İnsan Hakları İhlallerinin Kınaması

Bizler, Queer Collective, Kuir Kıbrıs Derneği ve Accept LGBTİ Kıbrıs üyeleri olarak, Gazze’de devam eden insan hakları ihlallerini ve Uluslararası İnsani Hukuk ihlallerini şiddetle kınıyoruz. LGBTQİ+ haklarının, sosyal adaletin ve insan özgürlüklerinin savunucuları olarak Filistinlilerin mutlak kendi kaderini tayin etme hakkı ile dayanışma içindeyiz.

Gazze’de kötüleşen durum yıkıcı bir noktaya ulaşarak 10.000’i aşan masum sivillerin ölümüyle acil müdahale edilmesi gereken boyutlara ulaştı. Orantısız güç kullanımı, can kaybı ve sivillerin yerlerinden edilmesi konusunda derin kaygılarımızı dile getiriyor ve acil uluslararası eylem çağrısında bulunuyoruz.

Adanın her iki tarafındaki yetkililerin bu konuya ilişkin tepkilerinden derin üzüntü duyuyoruz. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM Genel Kurulunda çekimser kalmasını, uluslararası diplomaside kararlı bir eylemde bulunmamasını ve İsrail ile askeri ve istihbarat ittifakına dikkat çekiyoruz; bu eylemlerin derhal durdurulmasını talep ediyoruz.

Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıslı Üyelerini acil bir çözümü savunmaya, Gazze’deki ezilen toplumla dayanışma içinde olmaya ve onların kendi kaderini tayin hakkını desteklemeye çağırıyoruz.

Uluslararası toplum bu krize çözüm bulmak ve herkes için insan haklarını güvence altına almak için acil ve kararlı adımlar atılmalıdır. İnsan haklarının savunucuları olarak Gazze’de LGBTQİ+ üyeleri de dahil olmak üzere tüm herkesin haklarına saygılı, adil ve barışçıl bir çözüme duyulan ihtiyacı vurguluyoruz.

ILGA Avrupa ve IGLYO’nun da aralarında bulunduğu örgütleri endişelerimizi dile getirmeye ve platformlarını siyasi liderlere baskı yapmak için kullanmaya çağırıyoruz. Filistin davasını destekleyen ekipleri, kuruluşları ve kolektifleri her türlü ayrımcılığa karşı durmaya çağırıyoruz.

Savunuculuğumuzda, barışı teşvik etmenin önemini hem kolektif hem de bireysel olarak tutarlı ve aktif bir şekilde vurgulamak ile yükümlüyüz. Ayrıca, ayrımcılık ve şiddete karşı mücadelede sesimizi yükseltmek için üyesi olduğumuz ağların platformlarını kullanma konusunda onları sorumlu tutuyoruz.

 

GR/

Κοινή δήλωση: Καταδίκη των παραβιάσεων των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στη Γάζα Εμείς, τα μέλη του Queer Collective, του Queer Cyprus Association και του Accept LGBTI Cyprus, καταγγέλλουμε έντονα τις συνεχιζόμενες παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και του Διεθνούς Ανθρωπιστικού Δικαίου στη Γάζα. Ως υπέρμαχοι των δικαιωμάτων των ΛΟΑΤΚΙ+, της κοινωνικής δικαιοσύνης και των ανθρώπινων ελευθεριών, στεκόμαστε αλληλέγγυοι στο απόλυτο δικαίωμα των Παλαιστινίων για αυτοδιάθεση. Η επιδεινούμενη κατάσταση στη Γάζα είναι καταστροφική, με έναν απαράδεκτο φόρο αίματος σε αθώους πολίτες, που ξεπερνά τους 11.000 θανάτους. Εκφράζουμε βαθιά ανησυχία για τη δυσανάλογη χρήση βίας, την απώλεια ανθρώπινων ζωών και τον εκτοπισμό αμάχων, ζητώντας άμεση διεθνή δράση. Εκφράζουμε τη βαθιά μας ντροπή για τον τρόπο με τον οποίο οι αρχές και στις δύο πλευρές του νησιού έχουν ανταποκριθεί σε αυτό το θέμα. Σημειώνουμε την αποχή της Κυπριακής Δημοκρατίας στο ψήφισμα στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ για κατάπαυση του πυρός, την έλλειψη αποφασιστικής δράσης στη διεθνή διπλωματία καθώς και τη στρατιωτική και κατασκοπευτική συμμαχία της με το Ισραήλ – ενέργειες που απαιτούμε να σταματήσουν άμεσα. Καλούμε τους Κύπριους βουλευτές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου να υποστηρίξουν επειγόντως λύση και να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους στην καταπιεσμένη κοινότητα της Γάζας και να υποστηρίξουν το δικαίωμά της για αυτοδιάθεση. Η διεθνής κοινότητα πρέπει να αναλάβει άμεση, αποφασιστική δράση για την αντιμετώπιση αυτής της κρίσης, διασφαλίζοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα για όλους. Ως υπέρμαχοι των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, τονίζουμε την ανάγκη για μια δίκαιη και ειρηνική λύση στη Γάζα, με σεβασμό των δικαιωμάτων όλων των ατόμων, συμπεριλαμβανομένων των μελών ΛΟΑΤΚΙ+. Καλούμε τις οργανώσεις, συμπεριλαμβανομένων των ILGA Europe και IGLYO, να εκπροσωπήσουν τις ανησυχίες μας και να χρησιμοποιήσουν τις πλατφόρμες τους για να πιέσουν τους πολιτικούς ηγέτες. Καλούμε τις ομάδες, τις οργανώσεις και τις συλλογικότητες που υποστηρίζουν τα δικαιώματα των Παλαιστινίων να σταθούν ενάντια στις διακρίσεις κάθε μορφής. Στην υπεράσπισή μας, είναι καθήκον μας να τονίζουμε ενεργά & συνεχώς -συλλογικά και ανεξάρτητα- τη σημασία της προώθησης της ειρήνης και να καθιστούμε τα δίκτυά μας υπεύθυνα για τη χρήση των πλατφορμών τους για να ενισχύσουν τις φωνές μας ενάντια στις διακρίσεις και τη βία.

Scroll to Top