Kuir Kıbrıs, Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği ve Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği İş Birliği ile “Psikoterapistlere Yönelik Gökkuşağı Eğitim Programı” adlı Pilot Eğitim Serisi Düzenleniyor.

Avrupa Birliği tarafından Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Yardım Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Gökkuşağı Projesi kapsamında Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği ve Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği iş birliği ile “Psikoterapistlere Yönelik Gökkuşağı Eğitim Programı” adlı eğitim serisi düzenleniyor. Eğitimler, 22, 29 ve 30 Haziran 2024 tarihlerinde KTAMS Lefkoşa binasında gerçekleşecek.

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, toplumumuzda da LGBTİ+ fobi, kendini çeşitli ayrımcı tutum ve davranışlarla göstermektedir. LGBTİ+ haklarına ve toplumsal dahil oluşa dair farkındalığın artırılması için bir adım atmak isteyen aktif olarak psikoterapi yapan tüm psikolog ve psikolojik danışmanları “Psikoterapistlere Yönelik Gökkuşağı Eğitim Programı” adlı eğitim serisine davet ediyoruz. Psikoterapistlere yönelik gökkuşağı eğitim programı, Avrupa Birliği tarafından Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Yardım Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Gökkuşağı Projesi kapsamında Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği ve Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği iş birliği ile 22, 29 ve 30 Mart 2024, günlerinde, 10:00-16:00 saatleri arasında KTAMS Lefkoşa binasında düzenlenecektir.

Psikoterapistlere Yönelik Gökkuşağı Eğitim Programı, Prof. Dr. Ahmet Güneyli, Prof. Dr. Şenel Hüsnü Raman, Psk. Dr. Safir Maner tarafından hazırlanan ve 4 modülden oluşan eğitim programının ilk uygulaması olup, LGBTİ+ ve sağlık hizmetleri bağlamında psikoterapistlerin daha etkili bir şekilde hizmet sağlamaları için bilgi ve beceri kazandırmayı hedeflemektedir.  “Psikoterapistlere Yönelik Gökkuşağı Eğitim Programı” kapsamında düzenlenen modüller, katılımcılara geniş bir perspektif sunarak farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Modül 1 ve 2, terminoloji ve dil kullanımı, açılma süreçleri, önyargı, ayrımcılık ve mitler ile tarihsel bağlamda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konularını içermektedir. Bu modüller, psikoterapistler ile sağlık çalışanlarına yönelik ortak olarak hazırlanmış olup, her iki gruba ortak sunulacaktır. Modül 3 ve 4 ise psikoterapistlere özel bir şekilde hazırlanmış olup eğitimler ayrı şekilde verilecektir.  Bu modüller, danışan kimliğini anlama ve çeşitliliğe saygı, güvenli ve kapsayıcı terapi/danışma ortamı yaratma, farklı demografik özelliklerdeki LGBTİ+ danışanlara yönelik terapi/danışma becerilerini kazanma, hukuki ve etik konuları kavramaya yönelik konuları içermektedir. Eğitim programı tamamlayan kişilere Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği ve Kuir Kıbrıs Derneği onaylı katılım sertifikası ve sonraki süreçleri tamamlayan katılımcılara eğitmen sertifikası verilecektir. Bu eğitim programı aktif olarak psikoterapi yapan tüm psikolog ve psikolojik danışmanlara açıktır, ancak katılımcı sayısı sınırlıdır ve bu nedenle erken kayıt yapılması önemlidir.

LGBTİ+ haklarına destek olmak ve daha kapsayıcı bir sağlık hizmeti inşa etmek için bu önemli eğitim programına katılmak isteyen tüm psikoterapistler en geç 18 Haziran 2024, Salı, 16:00’a kadar https://bit.ly/psikoterapistlere-yonelik-gokkusagi-egitim-serisi-kayit-formubağlantısı üzerinden kayıt olmaya davet ediyoruz. Unutmayın, sağlıkta eşitliği sağlayarak bir fark yaratabilirsiniz! Sorularınız için +905428585847 numaralı Kuir Kıbrıs Derneği Dayanışma Hattından haftanın 7 günü, 10:00 – 22:00 saatleri arasında veya rainbowproject@queercyprus.org mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top