Helis Projesi

 

Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VIII Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Helis Projesi, 15 Mart 2023 tarihinde başladı ve 30 ay sürecek.

Helis Projesi, Kıbrıs’ın kuzeyinde LGBTİ+’ların insan haklarının daha iyi korunmasına katkıda bulunmayı hedefler. Herkes için eşitliğe ulaşma yolculuğunda zorluklar üstüne zorluklarla yüzleşirken, Helis Projesi genel olarak LGBTİ+ topluluğunun, özel olarak da Kuir Kıbrıs Derneği’nin ve aktivistlerinin dayanıklılığını artıracak bir süreç izleyecek.

Projemize ilham veren helis sembolü, sürekli gelişim ve büyümeye bağlılığın yanı sıra yeni zorluklara ve fırsatlara yanıt olarak uyum sağlama ve değişme isteğini temsil eder. Aynı zamanda geçmiş deneyimlerden öğrenmenin, hesaplanmış riskler almanın ve yeni yetkinlik seviyelerine ulaşmak için çabalamanın önemini vurgular.

Helis Projesi kapsamında, LGBTİ’ların, Kuir Kıbrıs’ın ve aktivistlerinin dayanıklılığını artırmayı, pandemi ve akabinde meydana gelen ekonomik krizin LGBTİ+ topluluğu üzerindeki etkilerinin üstesinden gelmeyi amaçlayacağız. Bu kapsamda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faaliyetler gerçekleştirilecektir:

● COVID-19’un ve akabinde meydana gelen ekonomik krizin LGBTİ+’lar üzerindeki etkisi hakkındaki bilginin sağlanması;
● COVID-19 salgını ve ekonomik krizden orantısız bir şekilde etkilenen LGBTİ+’ların desteklemesi;
● Kuir Kıbrıs’ta psikolojik iyi oluş kültürünü ve Kuir Kıbrıs aktivistlerinin psikososyal ve fiziksel esenliğinin teşvik edilmesi;
● Yeşil Hat boyunca LGBTİ+’lar arasında diyalog ve dayanışmanın artırılması.

 

Scroll to Top