#vicdanirethaktır

#vicdanirethaktır

Vicdani reddini açıklayarak askere gitmeyen, seferberliğe katılmayı, savaşın hazırlıklarını yapmayı reddeden Halil Karapaşaoğlu’nun davası 3 Ocak 2019’da Askeri Mahkemede görüldü. Halil talep edilen 2000 TL’yi ödememesi durumunda 20 gün hapis cezasına çarptırılacak. Bu cezanın uygulanmasına sayılı günler kala meclisin gündeminde Vicdani Ret Yasası taşındı.
14 Aralık günü yaptığımız açıklamada da belirttiğimiz gibi militarizmin katı toplumsal cinsiyet kurallarını dayattığını ve bunlardan beslendiğini bir kez daha yinelemek ve Vicdani Ret Yasası’nın meclise gönderilmesi ile birlikte daha da artan “erkeklik” tartışmalarındaki transfobik, cinsiyetçi ve homofobik yorumları Kuir Kıbrıs Derneği olarak kınadığımızı belirtmek isteriz. Bu tartışmalar bizlere bir kez daha militarizm ve ötekileştirmenin bir kez daha nasıl iç içe geçtiğini göstermektedir.
Özellikle kamuya mal olmuş kişilerin yapmış olduğu yorumların “erkekliği” yüceltici, “kadınlığı” aşağılayıcı (cinsiyetçi) yorumlar içermesi ve cinsiyet değiştirme ameliyatlarını öne sürerek transları aşağılayıcı (transfobik) yorumlar yapması kabul edilemez. Hayatın her alanında ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddete maruz kalan trans bireylerin askerlikle ilgili yapılan tartışmalarda kullanılıp cinsiyet geçiş ameliyatlarının üzerinden gündeme getirilmesi, kadınlığın-erkekliğin sadece cinsiyet organlarına indirgenmesi de ayrıca bu konunun istismar edilmesidir. Cinsiyet kimliği kişinin beyanını esas alır ve bir kişi ameliyat olsun/olmasın cinsiyeti onun beyanına göre belirlenir. 
Kuir Kıbrıs Derneği olarak erkekliği güçlü ve agresif, kadınlığı da zayıf ve pasif olarak tanımlayan transları aşağılayan bu toplumsal cinsiyet düzenine karşı çıkıyoruz ve lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artılar (LGBTİ+) olarak bu dayatmalara karşı mücadele verdiğimizi bir kez daha yineliyoruz.
LGBTİ+ özgürlük mücadelesinin başından beri, erkek egemen militarist bir sistem içerisinde eşitliği değil, toplumların radikal ve köklü bir şekilde değişimini savunmakta olduğunu hatırlatırız.
Zorunlu askerlik ve seferberliğin militarist bir yapılanmanın en görünür suretlerinden biri olduğundan hareketle, anti-militarist olduğu için askere bir gün daha dahi gitmeyi, silah tutmayı, kendi gibi olmayanları öldürmeyi reddeden, miltiarizmin, heteroseksizm, transfobi, ataerki ve milliyetçiliğin oluşturduğu ötekileştirmeye karşı duran, baskıya boyun eğmek yerine vicdanının sesini dinleyenlerin yanındayız.
Kuir Kıbrıs Derneği olarak, tüm anti-militaristler, barış aktivistleri ve Vicdani Ret Hakkı’nı savunanlarla birlikte 7 Ocak Pazartesi günü saat 11:00’ de meclis önünde Vicdani Ret Yasası’nın takipçisi olacağız…
#vicdanirethaktır
#vicdaniretyasasıhemensimdi

 

Scroll to Top