Kuir Kıbrıs Derneği Morphou/Omorfo’da Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Buluşma Gerçekleştirdi

Kuir Kıbrıs Derneği Morphou/Omorfo’da Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Buluşma Gerçekleştirdi

(Lefkoşa, 09.07.2020) Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi yerel örgütlenmelerin artırılmasına yönelik proje kapsamında ikinci yerel buluşmasını GÜKAD ile birlikte 7 Temmuz Salı günü gerçekleştirdi. 

Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında düzenlenen yerel buluşmalar, LGBTİ+ mücadelesini Lefkoşa ve Mağusa’nın dışına taşıyabilmek, Kıbrıs’ın her yerinde bu mücadelenin sürdürülebilmesini sağlamak ve bu sayede adanın çeşitli yerlerinde yaşanan ayrımcılık ve ötekileştirmenin konuşulmasına alan açmayı hedeflemektedir.

7 Temmuz Salı günü gerçekleşen Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Buluşma’da proje koordinatörü Erman Dolmacı önce katılımcılara Kuir Kıbrıs Derneği, projeleri ve aktiviteleri hakkında kısaca bilgi verdi. Sunumun ardından, gelen katılımcılarla Morphou/Omorfo’da LGBTİ+’ların yaşadıkları sıkıntılar ve LGBTİ+ mücadelesinin Morphou/Omorfo’da nasıl güçlendirilebileceği hakkında konuşuldu.

Buluşmada ayrıca katılımcıların Kuir Kıbrıs’a dair beklentileri dillendirilirken, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığın nedenleri ve bu ayrımcılığı sonlandırmaya dair çözümler üzerine fikir alışverişi yapıldı.

Son olarak, LGBTİ+’ların toplumun sadece belirli bir kısmında değil, her alanında yer aldığı ve cinsel yönelim, cinsiyet kimliği gözetmeksizin hep birlikte mücadele edilmesi durumunda daha özgür ve insan haklarına saygılı bir toplumda var olabileceğimizin önemi vurgulandı.

Scroll to Top