Gazetecilik bu kadar ucuz mu?

24 Aralık 2008 tarihli Kıbrıs Gazetesi Papa 16. Benedik’in Noel mesajını “Eşcinseller Papa`ya çok kızacak” başlığı ile veriyor. İnternet ortamında herkesin rahatlıkla “parade pride” yazarak bulabileceği resimlerle süslenmiş haber 32. sayfadan tamamı ile tiraj kaygısı ile yayınlanmış.

Haberin devamı ise şöyle:

Papa”ya göre eşcinsellik, yağmur ormanlarının tahrip olması kadar büyük tehlike”

Papa, “Kimin erkek ya da kadın olduğuna karar veren insanlar değil Tanrı’dır” dese de, eşcinseller aksini düşünüyor.

Allah’ın yarattıklarını yıkmak”…

Kadın ve erkeğe biçilen rollerin anlaşılması için, insanlığın ‘yaratılış’ın dilini anlaması gerektiğii söyleyen Papa, geleneksel heteroseksüel ilişkiler dışındaki ilişkileri ise “Allah’ın yarattıklarını yıkmak” olarak değerlendirdi.

Papa 16. Benediktus, eşcinselliğin dünya için yağmur ormanlarının kaybolması kadar büyük bir tehdit olduğunu söyledi.

Daily Mail gazetesinin haberine göre Papa, bir noel konuşmasında, eşcinselliği kınayarak evliliğin önemini vurguladı. Papa, transseksüellere yönelik olarak da “Kimin erkek ya da kadın olduğuna karar veren insanlar değil Tanrı’dır” dedi. Papa 16. Benediktus, “Kilise sadece, herkese ait yaradılış armağanları olan dünyayı, havayı, suyu savunmamalı. Aynı zamanda insanlığı kendini imha etmekten de korumalı” diye konuştu. Papa, tropik ormanların korunmaya layık olduğunu, ancak insanoğlunun da bundan daha azını hak etmediğini söyledi. Eşcinselliğe atıfta bulunarak Papa, kadınlarla erkekler arasındaki birliğe saygı göstermemenin “insanoğlunun kendi kendini imhasına” yol açacağını belirtti.

       ***

Kıbrıs Gazetesi’nin yıllar yılı sayfa güzeli şeklinde kadın bedenini metalaştırdığını, tamamı ile tiraj  uğruna bir malzemeye çevirdiği günleri henüz zihnimizden sil(e)memişken; şimdi aynı örneğin LGBT bireyler için kullanılıyor olması gerçekten çok içler acısı.

İnisiyatifimizin haberlerini yayınlayan ve sözde toplumsal değişimin saflarından olması beklenen bu gazetemiz; konu tiraj olduğu zaman eski alışkanlıklarını unutmadığını, sadece bu alışkanlığın boyut değiştirdiğini gözler önüne seriyor. Yine, ezilen ve  sömürülen bireylerden sırf daha fazla okunabilmek adına rant sağlıyor….

Haberi ilk gördüğünüzde ufak çaplı bir reklam izlenimi uyandırıyor. Çünkü, gazetemiz sanki onlarca LGBT örgütü ile temas içindeymiş ve onların görüşlerine başvurmuş gibi LGBT dernekleri adına “Eşcinseller Papa’ya çok kızacak” şeklinde başlık atıyor. Sair zamanlarında heteroseksüel çiftlerin öpüştüğü resimleri göremezken,  konu saldırmak olduğu zaman, gazetede  LGBT çiftlere tam sayfa bile ayrılabiliyor. Ama LGBT bireyler eşitliği savunduğu, haklarını talep ettiği, şiddete başkaldırdığı zaman yani kısaca örgütsel bir hareketlenme içine girdiği zaman köşelerde boş kalan yerleri doldurmak için bir malzemeden ibaret sadece LGBT haberleri… Çünkü eşcinsellik sadece cinsellikten ibaret, eşcinsel bireylerin kalplerinin de sevgi için attığı gerçeği hep geri planda tutuluyor.

Konu geçen haberi incelediğinizde ise ne kadar bilinçsizce hazırlandığını anlayabilirsiniz. Kullanılan resimler “Parade pride” yazılarak kolayca Google Image servisinden bulunabilir. İlk resim Tel Aviv’den 2007, yürüyüşleri sırasında öpüşen bir çifti görüntülüyor. Haberde neden kullanıldığı ise belli; heteroseksist toplum yapımız hala iki öpüşen kadını seks malzemesi olarak algılıyor. Yoksa onların sevgi için çarpan kalplerinin bir önemi yok. Okuyucu görsün, eylensin ya da üzerine düşünsün….

Karnaval resmi ise yine 2007 yılına ait fakat bu kez San Diego’dan. Gün gelir LGBT karnaval resimlerini yayınlarsınız diye beklemek isterdik. Ama siz yine kadının metalaştırıldığı Brezilya Karnavalını yayınlamaya devam edersiniz; ne de olsa sayfa güzeli olmadan ilgi pek de mümkün olmuyor. Okunacak malzeme çıkarmak lazım öyle toplumun istediği cinsten.

” – Yani akla yatkın şeyler topluma örnek oluşturur onlar kalsın biz yine uçuk şeyler kullanalım!”

Ve işte haberimizdeki  resimlerde ilginç olan makyajlı erkekler. Eşcinsellik böyle zaten virüs gibi birşey ya, bulaşan önce gey oluyor, sonra lârva gibi başkalaşım ve ardından kendini ameliyat masasında buluyor birey. Çünkü artık kadın olmak istiyordur. Ya da en azından haberi yapan mantık bu! Doğrudur eşcinsel bireyler kadındır ama sadece sizlerin gözlerinde. Bir erkeğin başka bir erkeği sevemeyeceğini düşünen sizlerin gözünde.Bir kadının başka bir kadını sevemeyeceğini düşünen sizlerin gözünde bir kadın erkektir. Makyajlı olduğu zaman, pembe giydiği zaman,bir erkeğin erkekliğini kaybettiğini düşünen dar beyinlerde eşcinsel erkekler kadındır. Başka türlüsü Papa söylemedikçe mümkün mü zaten?

Asla, eşcinselliğin bir seks objesi olarak medya organlarımızda yayınlanmasına karşı değiliz. Zaten neden karşı olalım ki? Bu ülkede her zaman birileri eşcinsel hayatlara müdahale etme hakkını kendinde saklı buluyor. Genel ahlak söylemleri adı altında şiddet ve darp. Ama olsun sizler yine tiraj uğruna devam edin şiddeti ve sevgisizliği pazarlamaya… Yansıtın istediğinizi dilediğiniz gibi. Bu haberden sonra evinden atılan, şiddete uğrayan ya da en önemlisi günahkar diye öldürülen birileri olursa sizler düşünmeyin, suçluluk duygusu hissetmeyin asla! Siz görevinizi yaptınız. Hele son satış rakamları patronlarınızı mutlu da etmişse dokunmasın kimse keyfinize!

Ne de olsa öldürülenler yaşamlarına son verilenler eşcinseller! Arkalarından stigmalarla kovalananlar eşcinseller! İşlerinden sırf cinsel yönelimleri dolayısı ile atılanlar eşcinseller! Ya da sizin gibi kökten dinci kurumlarca yayınlanan dini bildirilerde geçtiği gibi seviyor diye günahkar ilan edilenler eşcinseller! Haa bir de tarihin taa başından beri yağmur yağmıyor diye yakılanlar yine eşcinseller! Ama, son günlerde yağmur yağıyor bu neye hikmet! Eşcinselliğin kökü kazıldı mı yoksa?

Scroll to Top