Kuir Kıbrıs Derneği Kapasite Geliştirme Etkinliği Gerçekleşti

Kuir Kıbrıs Derneği Kapasite Geliştirme Etkinliği Gerçekleşti

(Lefkoşa, 31.03.2019) Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi Kuir aktivistlerine yönelik ilk kapasite geliştirme eğitimini düzenledi. Fon Geliştirme Eğitimi 30 Mart Cumartesi saat 10:00 ve 18:00 arasında Kuir Kıbrıs Derneği Lefkoşa Ofisi’nde gerçekleşecekti. 

‘‘Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), tüm renklerin birlikte var olabildiği bir Kıbrıs için Renklerin Çeşitliliği Projesi!’’ diyerek Aralık 2018’de yola çıkan ve üç yıl sürecek olan proje, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamak ve ayrımcılığı engellemeyi hedeflemektedir. Proje kapsamında, Kuir Kıbrıs Derneği’nin kapasitesini geliştirmeye yönelik on adet etkinlik düzenlenmesi planlanmaktadır. Eğitimler, Kuir Kıbrıs üyelerine ve üye olmak isteyenlere açık olacak ve her eğitimi kendi alanında uzman eğitimciler verecektir.

‘‘Renklerin Çeşitliliği’’ Projesi’nin ilk kapasite geliştirme etkinliği olan Fon Geliştirme eğitimi, Fon Geliştirme ve İletişim Uzmanı Cemil Hafız tarafından verildi. Eğitimde bireysel fon geliştirmeden kurumsal fon geliştirmeye, strateji aktivite planlamasına ve değerlendirilmesine dair birçok teorik bilgiler aktarıldı.  Yapılan grup çalışması sonucunda Kuir Kıbrıs Derneği için bir yıllık Fon Geliştirme Stratejisi oluşturuldu. Kuir Kıbrıs geliştirilen stratejiyi dernek aktivitelerini gerçekleştirmek ve hedeflerine ulaşabilmek adına kaynak yaratmak ve sürdürülebilir aktivizm için kullanacaktır.

Kuir Kıbrıs aktivisti ve Proje Koordinatörü Erman Dolmacı, Fon Geliştirme eğitiminin toplumsal önyargılardan dolayı kaynak bulmakta zorlanan Kuir Kıbrıs’ın öz kaynaklarını yaratmak ve ayaklarının üstünde durarak sürdürülebilir bir mücadele vermek adına çok faydalı olduğunu belirtti. Dolmacı, Cemil Hafız’ın desteği ile oluşturulan strateji planının ise ihtiyaca göre revize edileceğini vurguladı. Eğitim Kuir Kıbrıs Aktivistlerine katılım sertifikalarının verilmesi ile sonlandı.

Scroll to Top