Biseksüel Görünürlük Günü

Bugün 23 Eylül Biseksüel Görünürlük Günü

“Nasıl yani hem kadına, hem erkeğe ha?” “Sen de bir karar veremedin?”, “Ne kadar kararsızsın”, “Ne kadar da maymun iştahlısın”, “Sana güvenilmez”, “Senin kafan karışmış canım”, “Evlendin sen artık biseksüelliğin kalmadı.”

Biseksüel ve biseksüel çatısı altındaki monoseksüel olmayan multiseksüel kimlik ve varoluşlardan hoşlanmama, kaçınma, ayrımcılık ve bunlar gibi olumsuz tutumlarla tanımladığımız bi+fobi*, gündelik, özel veya profesyonel yaşamlarımızda bu cümlelerle örtülü veya dolaysızca karşımıza çıkıveriyor. Türlü ayrımcılığa maruz bırakıldığımız bir yana, varoluşumuz da “görünmüyor”. Bunun sebebi sadece heteronormatif sistemin mekanizmalarının etrafımızı sarması değil, LGBTİ+ mücadelesi içinde de benzer ama sıklıkla örtülü dışlayıcı bir tavrın ve politikalarının da üretiliyor oluşudur.

 

 

Herkesin monoseksüel olduğunu veya olması gerektiğini varsayan monoseksizmin yanı sıra herkesin “aslında” biseksüel olduğunu söylemek kötü, dışlayıcı ve beyanlara saygı duymayan bir sosyal dışlama yöntemidir. Sadece biseksüel görünürlüğün değil, bi+görünürlük mücadelesinin de temel çıkış noktasını oluşturan bu söylemler aynı zamanda toplumda “Bi+’lar Vardır” diyebilmenin ve bi+ farkındalığı oluşturmanın da temel motivasyonunu oluşturuyor.

Biseksüel Görünürlük Günü’nün kutlanması bu ayrımcı söylemlere maruz bırakılan -biseksüeller dışında- panseksüellerin, biromantiklerin, akışkanların, poliseksüellerin, omniseksüellerin varoluşunu ve görünürlüğünü neden kapsamasın? O nedenle Kuir Kıbrıs Derneği’nin kapsayıcı ve kesişimsel görüş ve beyanlarınca 23 Eylül Günü’nü Bi+seksüeller Görünürlük Günü olarak kutluyoruz.

Bi+ farkındalığını oluşturmak, yaymak ve görünürlüğü arttırmak adına Kıbrıs’ta gereken mücadeleyi göstereceğimizi beyan ederken tekrar dile getirmek istediğimiz bir şey var,

Biz Yalnız Değiliz!

Biz Varız, Buradayız!

Bi+seksüel Görünürlük Günümüz Kutlu Olsun!

 

 

*Kaos Gl Bi+ seksüeller Burada adlı kitapçıktan alıntılanmıştır. İkinci Baskı 2019, Ankara

Scroll to Top