Kuir Kıbrıs Derneği ve Doğu Akdeniz Üniversitesi İşbirliği ile Akademide Çeşitlilik Konferansı Düzenleniyor

Kuir Kıbrıs Derneği ve Doğu Akdeniz Üniversitesi İşbirliği ile Akademide Çeşitlilik Konferansı Düzenleniyor

(Lefkoşa, 26.11.2019) Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi kapsamında, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) işbirliği ile Akademide Çeşitlilik Konferansı düzenlenecektir. Konferans, 30 Kasım Cumartesi günü 9:30 ve 18:00 saatleri arasında, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleşecektir.

Akademide Çeşitlilik Konferansı, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artıların (LGBTİ+) insan haklarına erişimini sağlamak ve toplumdaki farkındalığı arttırarak cinsel yönelim, cinsiyet kimliği temelli yaşanan ayrımcılıkları azaltmayı hedeflemektedir.

Konferans, açılış konuşmalarının hemen ardından, Oxford Üniversitesi’nden Dr. Clara Barker “Akademide Çeşitlilik” adlı konuşması ile devam edecektir. Dr. Barker trans kadın olarak bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında vermiş olduğu mücadele ve kendi hayat hikayesini aktaracaktır. Avrupa’dan, Türkiye’den ve yerelden birçok değerli konuşmacının da yer alacağı konferansta, LGBTİ+’ların İnsan Hakları ve Farkındalık, Akademi ve Aktivizm, Bilim ve Edebiyat, Gençlik ve Eğitim temalı panel tartışmaları da gerçekleşecektir.

Konferans ücretsizdir ve konferansta Türkçeden İngilizceye ve İngilizceden Türkçeye simültane çeviri hizmeti sunulacaktır. Açılış konuşmaları esnasında Türkçe işaret dilinde çeviri de sağlanacaktır. Konferansa tam gün katılım gösteren katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

Konferans mekanına Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlük otobüs durağından saat 08:30’da ve Lefkoşa Otobüs Terminali’nden de 07:30’da ücretsiz otobüs kaldırılacaktır, bu servisten yararlanmak isteyenler kayıt formunda bunu belirtmeleri gerekmektedir. Katılım gösterecek olanların gerekli ayarlamaların yapılması için önceden 27 Kasım 2019 tarihine kadar kayıt yaptırmaları önemle rica olunur.

Kayıt için: https://www.queercyprus.org/tr/akademide-cesitlilik/

Scroll to Top