24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü

Eğitimciler, sendikalar, sivil toplum örgütleri, milli eğitim bakanlığı, devletin diğer organları ve küresel toplumun üyeleri olarak, okullarımızda kapsayıcılığı ve çeşitliliği teşvik etmede ve lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artı (LGBTİ+) öğrencilerin temel haklarını korumada hepimiz kritik bir rol oynuyoruz. Kuir Kıbrıs Derneği’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde 2021 yılında yürütmüş olduğu araştırmada  LGBTİ+ların yarıdan fazlasının (%68) üniversite mezunu veya lisansüstü eğitimini tamamlamış olduğunu görebilmekteyken Cinsiyet kimliği özelinde verilen yanıtlar incelendiğinde ise, yüksek öğrenimi tamamlamakta en alt seviyede olanların (%11) translar olduğu dikkat çekmektedir. Her ne kadar LGBTİ+ların eğitime erişimleri büyük bir oranda sağlansa da önemli olan bu eğitimi nasıl ve ne şartlarda aldığıdır. Bu konuda ülkemizde LGBTİ+’ların eğitim hayatlarındaki deneyimleri ne yazık ki iç açıcı değildir, LGBTİ+ öğrenciler her gün akranları tarafından cinsel yönelimlerinden dolayı aşağılayıcı yorumlara, lakaplara, dışlanma ve fiziksel şiddete varacak davranış ve tutumlara maruz kalabilmektedir. Bunun yanısıra, bu zorba davranışlar sadece akranlar tarafından değil aynı zamanda öğretmen, okul psikolojik danışmanları, okul personelleri ve müdürleri gibi okul ortamında otorite sahibi kişiler tarafından da yapılmaktadır. Öğrencilerin kıyafetleri, saçları, isimleri, kullanacakları tuvaletleri, kendilerini hangi cinsiyette ifade edecekleri, hangi spor türüne ilgi duyacakları, hangi renk ve mesleği seçeceği geleneksel cinsiyetçi kalıplara göre olmak zorunda değildir. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı zorbalığı pekiştiren ve homofobik davranışları teşvik eden cinsiyetçi bir müfredat ve  eğitim sistemi kabul edilemez.

LGBTI+ öğrencileri kapsayan, destekleyen ve LGBTI+’ların tüm potansiyellerini yansıtabilecekleri güvenli alan sunan öğretmen, okul psikolojik danışmanı, okul müdürü, milli eğitim bakanlığı ve toplum istiyoruz. Eğitimde çeşitliliği kapsa!

Eğitim hayatınızda yaşadığınız herhangi bir ayrımcılık veya ötekileştirme durumunda, eğitim verdiğiniz okulda daha kapsayıcı olabilmek ve LGBTİ+ öğrencilerinizi daha çok desteklemek amacıyla dayanışmayı seçin, yalnızlığı değil. 

0548 8585847 numarası üzerinden kuir kırbıs derneğine ulaşabilirsiniz.

(Kaynak; https://www.queercyprus.org/wp-content/uploads/2021/11/KUZEY-KIBRISTA-LGBTILARIN-MEVCUT-SOSYAL-HIZMETLERE-ERISIMININ-HARITALANDIRMA.pdf syf 12)

Scroll to Top