Kuir Kıbrıs Derneği, Aktivistlere ve Sivil Toplum Örgütlerine yönelik Gökkuşağı Fonu Küçük Hibe Programını Başlattı.

Kuir Kıbrıs Derneği, kendi projelerini üretmeleri için aktivistler ve sivil toplum kuruluşları (STK’lar) için Gökkuşağı Fon Küçük Hibe Programı’nı başlattı. Gökkuşağı Fonu, Avrupa Birliği tarafından Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Yardım Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Gökkuşağı Projesi çerçevesinde hayata geçirilecektir.

Kuir Kıbrıs Derneği, Kıbrıslı Türk toplumunun eğitim ve sağlık sektörlerinde LGBTİ+ kapsayıcılığını artırmayı amaçlayan Gökkuşağı Projesi’nin bir parçası olarak, Aktivistler ve STK’lar için Gökkuşağı Fonu Küçük Hibe Programı’nı başlattı. Bu program, Avrupa Birliği tarafından Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Yardım Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Gökkuşağı Projesi altında gerçekleşecektir.

Gökkuşağı Fonu’nun amacı, ilgili paydaşların LGBTİ+ haklarını yaygınlaştırma kapasitesini, etkinliğini ve sürdürülebilirliğini artırmak ve LGBTİ+ topluluğunun sağlık ve eğitime erişimini güçlendirmektir. Bu, LGBTİ+ hakları konusunda harekete geçen aktörlerin sayısının artırılması ve Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyetlerin arttırılması ile gerçekleştirilecektir. Bu nedenle başvuru ve proje önerilerinin eğitim ve/veya sağlık sektöründeki LGBTİ+ haklarına odaklanması gerekmektedir.

Gökkuşağı Fonu iki Lota bölünecek ve öncelikli alanlar ve tematik odak her iki kısım için de aynı olacaktır. Bununla birlikte, Lot 1, Kıbrıs Türk toplumundaki bireysel aktivistlerin veya kayıtlı olmayan girişimlerin başvuru yapmasına yönelik olurken, Lot 2, Kıbrıs Türk toplumundaki kayıtlı Sivil Toplum Kuruluşlarının başvurusuna yönelik olacaktır. Lot 1’deki projelerin finansmanı 1.500 Euro’ya, Lot 2’deki projelerin finansmanı ise 2.500 Euro’ya kadar olacak.

Gökkuşağı Fonu çağrısı 8 Mart 2024 tarihinde açılmış olup, başvurular 16 Nisan 2024 saat 16:00’ya (Kıbrıs saati) kadar açık kalacaktır. Bu başvuru çağrısına ilişkin bilgilendirme oturumu 28 Mart 2024’te çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Oturumda başvuru süreci tartışılarak potansiyel ve ilgili başvuru sahiplerine netlik sağlamak için soru-cevaplar kısmı olacaktır.

LGBTİ+ haklarının yaygınlaştırılmasını ve LGBTİ+ topluluğunun sağlık ve/veya eğitime erişimini desteklemek isteyen aktivistleri ve STK’ları, Kıbrıs’ın kuzeyinde daha kapsayıcı eğitim ve sağlık sektörlerinin oluşmasına yardımcı olacak faaliyetler yürütmeye davet ediyoruz.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru formu için link: Sorularınız için +905428585847 numaralı telefondan veya gokkusagihibe@queercyprus.org e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top