Nisan 2021 Medya Takip Raporu

Kuir Kıbrıs Derneği – Renklerin Çeşitliliği Projesi

Aylık Medya Takip Raporu

Nisan 2021

 

Zaman Aralığı: 01.04.2021 – 30.04.2021

Nisan Ayı’nda 17 haber LGBTİ+ konularını içermekteydi. Çevrimiçi ve Basılı taranan gazetelerdeki bu haberlerin:

  • 3 tanesi olumlu,
  • 14 tanesi basın bildirisi, olarak sınıflandırıldı.

Çevrimiçi taranan gazetelerden:

  • Gazedda Kıbrıs (GK) tarafından, 3 basın bildirisi yayınlanırken, bu gazetede olumlu veya olumsuz habere rastlanmadı.
  • Kıbrıs Postası’nda (KP) ise 2 olumlu haber ve 5 basın bildirisi yayınlanırken, bu gazetede olumsuz habere rastlanmadı.
  • Gündem Kıbrıs (GN) gazetesinde herhangi bir habere rastlanmadı.

Basılı taranan gazetelerden:

  • Yenidüzen (YD) tarafından, 1 olumlu haber ve 4 basın bildirisi yayınlanırken, bu gazetede olumsuz habere rastlanmadı.
  • Kıbrıs Gazetesi’nde (KG) ise, 1 basın bildirisi yayınlanırken, bu gazetede olumlu veya olumsuz habere rastlanmadı.

 

Basın Bildirileri: Basın bildirilerinin tümü olumlu olarak değerlendirildi. Basın bildirilerinin 9 tanesinin kaynağı Kuir Kıbrıs Derneği ve paydaşlarla yapılan ortak basın bildirileri olurken, diğer 4 tanesinin kaynağı ise İlgili Sivil Toplum Örgütleri ve Yerel Yönetimler oldu. Basın Bildirileri Kuir Kıbrıs’ın faaliyetlerini veya açıklamalarını ve ilgili sivil toplum örgütlerinin açıklamalarına yer veren haber niteliğini taşımaktalardı.

Olumlu Haberler: Toplamda 3 tane olan olumlu haberlerin, 2 tanesi insan haklarına duyarlı ve saygılı haber ve 1 tanesi konuyla ilgili bireylerin veya uzmanların görüşlerine yer veren haber olarak değerlendirildi. Haberlerin bulunduğu kategoriler incelendiğinde haberler 1 tane “Dünya”, 1 tane “İç Haber”, 1 tane de “Özel Haber-Yorum”  olmak üzere toplamda 3 kategoride yer aldılar. Ayrıca, haberler kaynakları incelendiğinde, bu haberlerin kaynakları Türkiye gazeteleri ve Kıbrıs’tan köşe yazarları ve haberciler oldu.

Olumsuz Haberler: Bu ay olumsuz habere rastlanmadı.

 

Nisan Ayı Genel Değerlendirme:

Bu ay, gazetelerde diğer aylara oranla çok az sayıda (sadece 3 adet) LGBTİ+ temalı veya LGBTİ+ konularına değinen habere yer verildiğinden dolayı 1 adet içerik dikkat çeken haber niteliğinde değerlendirildi. Kıbrıs Postası’ndaki “Kuir Kıbrıs, ‘Renklerimizi Güçlendir’mek için destek bekliyor” başlıklı röportaj ayın dikkat çeken haberi oldu.

1) 26 Nisan’da Kıbrıs Postası’nda yer alan “Kuir Kıbrıs, ‘Renklerimizi Güçlendir’mek için destek bekliyor” başlıklı röportaj konuyla ilgili bireylerin ve uzmanların görüşlerine yer veren haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler arasında yer aldı.

Kuir Kıbrıs aktivistleri Çise Özverel ve Erman Dolmacı ile yapılan röportajda, dernek tarafından yürütülen fon geliştirme kampanyası “Renklerimizi Güçlendir” konu aldı. Röportajın genelinde, düzenli bağışçı sayısını artırabilmek ve dernek tarafından sağlanan servislerin devamını getirebilmek için oluşturulan “Renklerimizi Güçlendir” kampayası ve derneğin savunuculuk çalışmalarına değinildi. Hak odaklı habercilikte öznelerin sesini duyurabilmesi önemli bir rol oynamaktadır ve bu röportaj LGBTİ+ özelinde hak odaklı haberciliğe bir örnek taşıması nedeniyle ayın dikkat çeken haberi oldu.

‘Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konularında yaşanan hak ihlallerine karşı mücadele veren Kuir Kıbrıs Derneği tarafından, LGBTİ+ (Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası) bireylerin, insan haklarına erişimlerini sağlamak ve ayrımcılığı engellemek adına oluşturulan “Renklerin Çeşitliliği” projesi kapsamında “Renklerimizi Güçlendir” isimli bir kampanya başlatıldı..”

 

 

Scroll to Top