Kuir Kıbrıs Derneği, 2021 Yılı Medya Takip Raporu’nu  Yayımladı

Kuir Kıbrıs Derneği, 2021 Yılı Medya Takip Raporu’nu  Yayımladı

(Lefkoşa, 08.12.2021) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi 2021 Yılı Madya Takip Raporu’nu yayımladı.  

Medyanın insanlar üzerindeki etkisi büyük..

Kuir Kıbrıs Derneği medyanın insanlar üzerindeki büyük etkisinin farkında olarak, 2015’ten bu yana medya takibi yapmaktadır. Öncelikle Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Kıbrıs Toplum Medyası (CCMC) tarafından, Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığı ile yürütülmüş olan Konuşulmayan Projesi kapsamında 2015-2016-2017 yılı Medya Takip Raporu hazırlandı. Daha sonra Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında Haziran 2019’dan Mayıs 2020’ye kadar olan bir yıllık süreyi kapsayan rapor yayımlandı. Bu yıl ise Haziran 2020 ve Haziran 2021 süresini kapsayan Yıllık Medya Takip Raporu hazırlandı ve yayımlandı.

Toplumdaki LGBTİ+ fobiyi azaltmanın bir yolu da basının LGBTİ+ hak odaklı habercilik yapması..

“Kuir Kıbrıs Derneği olarak, tarama yapmaya başladığımız ilk yıldan bugüne basının dilinin dönüştüğünü ve haberlerde LGBTİ+ temsiliyetinin yıldan yıla arttığını görebiliyoruz. Bizler toplumdaki LGBTİ+ fobiyi azaltmanın önemli bir yolunun da basının LGBTİ+ hak odaklı habercilik yapması olduğunu düşünüyor ve basının dönüştürücü gücüne inanıyoruz. Bu nedenledir ki, raporları hazırlarken amacımız sadece mevcut durumu göstermek değildir. Aynı zamanda daha kapsayıcı ve insan haklarına duyarlı habercilik nasıl yapılabiliri de sorguladığımızı yeniden hatırlatırız. Son olarak, önümüzdeki yıllarda yerelden kaynakların arttığını, belirli aylarda ve günlerde değil yılın her ayında LGBTİ+ temsiliyetini görmeyi umut ettiğimizi belirtmek isteriz.”

Raporun tümüne https://www.queercyprus.org/tr/yillik-medya-takip-raporu-2021/ adresinden ulaşabilirsiniz.

//son

Scroll to Top