“Farklı Aileler, Aynı Sevgi”

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği (uluslararası lezbiyen ve gey birliği) ILGA-Avrupa’nın da deseteği ile “Farklı Aileler, Aynı Sevgi” adını taşıyan fotoğraf sergisinin açılışını dün akşam Atölye Cadı Kazanı Café de gerçekleştirdi. Sergi 9 Ocak Pazar gününe dek 17:00 ile 23:00 saatleri arasında gezilebilecek.

Dernekten yapılan açıklamada; İnisiyatif olarak cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılıklarına karşı mücadele edilmesi, homofobi,bifobi ve transfobinin engellenmesi,Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve transgender bireylerin Temel Evrensel Hak ve Özgürlüklerinin korunması ve bu konularda duyarlılığın artırılması yönünde etkinlikler gerçekleştirmeye çalışıldığı ve serginin de bu çalışmalar çerçevesinde bir adım olduğu belirtildi.

Açıklamada ILGA-Avrupa’nın bu sergiyi gerçekleştirmekteki amacının yönelimi ve cinsiyet kimliği ne olursa olsun bireylerin eşit aile haklarına sahip olduğuna vurgu yapabilmek olduğu belirtildi. Birçok Avrupa ülkesinde, bu ailelerin ya tanınmamakta ya da yasal olarak ayrımcılığa uğradığı belirtilen dernek açıklamasında serginin amacının, bu ailelerin ne gibi ayrımcılıklara uğradığını göstermek ve böyle bir ayrımcılığın sosyal olarak kabul edilmesine itirazda bulunmak olduğuna vurgu yapıldı.

ILGA-Avrupa’nın Farklı Aileler, Aynı Sevgi sergisi orjinal olarak poster ve ilan panosu kampanyası olarak 2008 ve 2009 yıllarında Avrupa genelinde başlatıldı. 2010 yılından itibaren sergi aile hakları hakkındaki farkındalığı artırmak için Avrupa ülkelerini dolaşıyor.

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği, 6 Ocak 2011.

Scroll to Top