Ceza Yasası Değişiklik Önerimiz Meclis gündemine taşındı!

http://www.queercyprus.org/images/queercy/logokucuk.png

25 Ekim 2011 tarihinde Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Sayın Mehmet Çakıcı Meclis Başkanı Sayın Hasan Bozer ile yapmış oldukları görüşmede Fasıl 154 Ceza Yasası kapsamında bulunan bazı maddelerin değişmesini öngören Ceza Yasası Değişlik Önerisi’ni Meclis bünyesinde görüşülmesi üzere Sayın Hasan Bozer’e sunmuştur.

Fasıl 154 Ceza Yasası kapsamında hemcins ilişkiyi suç olarak düzenleyen maddenin kaldırılmasını ve tecavüz kapsamının genişletilerek erkek bireyleri de korumasını öngören Ceza Yasası Değişiklik Önerisi Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği olarak 2008 yılında yapmış olduğumuz çalışmanın eseri olmakla birlikte, 2008 yılında Meclis Eski Başkanı Sayın Fatma Ekenoğlu’na, 2010 yılında ise Meclis Başkanı Sayın Hasan Bozer’e konunun Meclis Hukuk Komitesi’nde görüşülmesi istemi ile sunulmuştur.

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği olarak 2008 yılından beri yasa önerisinin Meclis bünyesinde görüşülmesi için gerekli ortamı yaratma gayreti içinde olduk. Lakin, 2008 yılından beridir,  uyuduğu iddia edilen yasa, LGBT bireyleri hemcins ilişkileri dolayısı ile yargılamış, bireylere adeta kabus yaşatmıştır. KKTC Devleti, bahsi geçen yasa dolayısı ile İnsan Hakları’nı ihlal etmeye devam etmiş ve Avrupa bölgesinde devlet eliyle homofobi yapan tek ülke olma durumunu sürdürmüştür.

Toplumcu Demokrasi Partisi Meclis Grubu, bahsi geçen Ceza Yasası Değişiklik Önerisi’ni Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği adına, Meclis’te tartışılması için Sayın Hasan Bozer’e sunmuşlardır.

Bu vesile ile siz değerli basın emekçileri ve kamuoyu önünde Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Sayın Mehmet Çakıcı, milletvekili Sayın Hüseyin Angolemli ve milletvekili Sayın Mustafa Emiroğulları’na bahsi geçen Ceza Yasası Değişiklik Önerisi’ni Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği adına Meclis gündemine getirdikleri ve konuya dair gösterdikleri hassasiyet dolayısı ile bir kez daha teşekkür ederiz.

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği

Scroll to Top