Kuir Kıbrıs Derneği Konuşulmayan Projesi Kapsamında Feminizm Atölyesi Düzenledi

Kuir Kıbrıs Derneği Konuşulmayan Projesi Kapsamında Feminizm Atölyesi Düzenledi

(Lefkoşa, 24/02/16) Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC) tarafından Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen “Konuşulmayan: Kıbrıs Türk Toplumunda LGBTİ Haklarıyla İlgili Diyaloğu Güçlendirmek” başlıklı yeni proje kapsamında Kuir Kıbrıs Derneği, 14 Şubat`ta Karpaz’da derneğin kapasitesini geliştirmek için Feminizm Atölyesi düzenledi.

Proje Kıbrıs Türk toplumunda özellikle medya, eğitim, hukuk ve sağlık gibi çeşitli alanlarda Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks farkındalığını artırarak LGBTİ bireylerin de deneyimlediği cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele etmeyi, medya ilgisini artırmayı, kamuoyu oluşturmayı ve toplumsal değişimi amaçlamaktadır.
Kuir Kıbrıs Derneği aktivistlerinin bulunduğu 10 kişilik bir ekiple gerçekleşen atölyede Feminist mücadelenin kısa bir tarihçesi ve çeşitleri üzerine söyleşi yapılarak derneğin kapasitesinin geliştirilmesi ve üyelerin bilgilendirilmesi gerçekleştirildi.

Kuir Kıbrıs Aktivisti Özgül Saygun, Kuir Kıbrıs Derneği’nin neden feminist bir duruş sergilemesi gerektiğini anlatıp Kıbrıs’ta yürütülen feminizmin heteroseksüel kadın özneyi içine alan bir feminist hareket olduğuna dikkat çekerek, Feminist mücadelenin LGBTİ bireyleri de içererek daha güçlü olabileceğini vurguladı.

Feminizm üzerine yapılan atölye ardından üyeler Kuir Kıbrıs’ın örgütsel olarak hangi feminizm akımını benimseyeceğini ve derneğin kapasitesini geliştirmek, daha fazla bireye ulaşmak ve var olan bireylerin de bilgi donanımını nasıl artırabileceğini tartıştı.

Atöyle çalışmasının sonunda Kuir Kıbrıs olarak verilen mücadelenin salt kimlik mücadelesi olmadığının altını çizen ekip, toplumda cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimi dolayısıyla ezilenlerin yanı sıra, dışlanan ve farklılaştırılan her kesimin yanında olduklarının mesajı verildi.

Scroll to Top