Medya’da LGBTİ Temsili Yuvarlak Masa Tartışması 29 Nisan’da Gerçekleşti

Medya’da LGBTİ Temsili Yuvarlak Masa Tartışması 29 Nisan’da Gerçekleşti

(Lefkoşa, 5/05/16) Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC) tarafından Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen “Konuşulmayan: Kıbrıs Türk Toplumunda LGBTİ Haklarıyla İlgili Diyaloğu Güçlendirmek” başlıklı proje kapsamında basın mensuplarına yönelik “Medya’da LGBTİ Temsili üzerine Yuvarlak Masa Tartışması” adlı etkinlik 29.04.2016 tarihinde İngiltere’de faaliyet gösteren Thomson Vakfı’ndan gelen iki uzmanın moderatörlüğünde ve yerel medya uzmanlarının da katılımıyla Golden Tulip Otel’de gerçekleşti.

Yapılan yuvarlak masa tartışmasında Lezbiyen Gey Biseksüel Trans ve İnterseks bireylerin medyadaki temsiliyeti ve bu konularda yapılan haberlerin içeriği hakkında konuşuldu.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki haberciliğin araştırma temelli olmadığı bunun yerine bildiri formatında haberler yapıldığı bu nedenle de haberlerin LGBTİ Toplumunun yaptığı etkinlikler ile orantılı olarak artıp azaldığı sonucuna varıldı. Medya’nın kullandığı dil için ise uzmanlar kat etmemiz gereken çok yolun olduğunu ve bu yolda da medya uzmanları ile LGBTİ toplum temsilcilerinin iletişim halinde kalıp bir birilerini geliştirici ve bilgilendirici bir noktada durmaları gerektiğine vurgu yapıldı. Medya uzmanlarına yönelik rehber el kitapçığı eksikliğinin yaşandığına da vurgu yapan uzmanlar, habercilerin hassasiyeti olan kişiler tarafından eğitilmesi ve yönlendirilmesi gerektiğininin altını çizdi. Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi
çalışanı ve Proje Yöneticisi Hazal Yolga’nın proje kapsamında yapılacak etkinlikler hakkında katılımcıları bilgilendirmesinin ardından, Kuir Kıbrıs’tan Proje Asistanı Erman Dolmacı da derneklerinin tüm medya uzmanlarına açık olduğunu ve LGBTİ konusunda her türlü bilgi ve belgeyi paylaşmaya hazır olduklarını belirtip duyarlı olan tüm uzmanlara teşekkür etti.

Scroll to Top