“Kuir Kıbrıs Derneği Renklerin Çeşitliliği Projesi Basın Toplantısı Gerçekleşti”

“Kuir Kıbrıs Derneği Renklerin Çeşitliliği Projesi Basın Toplantısı Gerçekleşti”

(Lefkoşa, 25/01/19) Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” başlıklı yeni proje 25 Ocak Cuma günü saat 10:00’da Sivil Alan’da (AB’nin finanse ettiği Sivil Toplum Destek Projesi) basın toplantısı gerçekleştirdi.
“Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), tüm renklerin birlikte var olabildiği bir Kıbrıs için Renklerin Çeşitliliği Projesi!” diyerek yola çıkan ekip, Kıbrıs’ın kuzeyinde LGBTİ+’ların insan haklarına eşit erişimini sağlamak ve ayrımcılığı önlemeyi hedeflediklerini belirtti. Aralık 2018’de başlayan ve üç yıl sürecek olan “Renklerin Çeşitliliği Projesi”, Avrupa Birliği “Kıbrıslı Sivil Toplum Harekette VI” Programı altında finanse edilmekte ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülmektedir.
Basın toplantısına, basın mensubu arkadaşlara geldikleri için teşekkür ile başlayan proje koordinatörü Erman Dolmacı, “Verdiğimiz bu zorlu mücadelede hem toplumda var olan önyargıları yıkmak, hem de farkındalık yaratmak adına 27 Ocak bizler için büyük bir önem arz etmektedir. 27 Ocak 2014 yılında Ceza Yasası değişerek Kıbrıs’ın kuzeyinde eşcinselliğin suç olarak nitelendirilmesi sonlandırıldı. Ardından yürütülen çeşitli faaliyetler ve Avrupa Birliği tarafından Kasım 2015’den Kasım 2017’ye kadar finanse edilen “Konuşulmayan Projesi” ile toplum gündeminde ve çeşitli alanlarda LGBTİ+ haklarının konuşulmasını ve farkındalığının artmasını sağladık” diyerek günün önemine vurgu yaptıktan sonra, derneğin yeni projesi hakkında kısaca bilgi vererek detaylı bilgiye dernek web sitesinden ulaşılabileceğini belirtti.
Renklerin Çeşitliliği Projesi, Aralık 2018’de başlamış olup 3 yıl sürecektir. Proje kapsamında, ortak örgütlerle işbirliğinde çeşitli aktiviteler düzenlenecektir. Düzenlenecek olan aktiviteler arasında dernek içi kapasite artırıcı eğitimler, Psikolog ve Hukukçulara yönelik eğitimler, staj programı ve gönüllülerle çalışmalar, yıllık medya takip raporları, fon geliştirme faaliyetleri, haber bültenleri, homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı yerel toplantılar, üniversitelerle ortak uluslararası konferanslar, LGBTİ+’ları ilgilendiren konularda kitapçıklar, tutum araştıran anket, LGBTİ+’lara yasal, psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmetleri ve stratejik dava bulunmaktadır.
Son olarak da proje ekibi, ilgilenen herkesi 4 Mart 2019 saat 19:00’da EMAA Başkent Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek olan Kuir Kıbrıs 10. Yıl Sergisi ve Proje Açılış Etkinliğine davet ettiğini belirtti.

Basın Toplantısı için:

Scroll to Top