Kuir Kıbrıs Derneği, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile Ortak Anlaşma Metni İmzaladı!

Kuir Kıbrıs Derneği, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile Ortak Anlaşma Metni İmzaladı!

(Lefkoşa, 19.07.2019) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi kapsamında staj programı başlatıldı. Program kapsamında başvuruları almaya başlayan dernek Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile de üç yıllık ortak anlaşma metni imzaladı!   

‘‘Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), tüm renklerin birlikte var olabildiği bir Kıbrıs için Renklerin Çeşitliliği Projesi!’’ diyerek Aralık 2018’de yola çıkan ve üç yıl sürecek olan proje, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamak ve ayrımcılığı engellemeyi hedeflemektedir.

 

 

Staj süresince dernek çalışmalarının parçası olarak, dernek çalışanları ve gönüllüleri ile hak temelli sivil toplum örgütünde deneyim kazanma fırsatı yakalayacak olan stajyerler için ilk staj alım süreci 8 Temmuz’da başlamış olup 22 Temmuz’da sona erecektir. Farklı dönemlerde uygulanacak olan staj programının ilki Ağustos ve Eylül ayında gerçekleşecektir.

Bu kapsamda, Renklerin Çeşitliliği Proje çalışanları Erman Dolmacı ve Ziba Sertbay, 17 Temmuz Çarşamba günü Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gökçe Keçeci, Yrd. Doç. Dr. Alp Karaca, Öğr. Gör. Sinem Ertaner ve İmge Tonyalı’yı ziyaret ettiler. Ziyaretleri esnasında Prof. Dr. Gökçe Keçeci KAÜ adına Kuir Kıbrıs Derneği ile ortak anlaşma metnini imzaladı. Bu metine göre, önümüzdeki 3 yıl boyunca KAÜ Kuir Kıbrıs Derneği staj programı hakkında öğrencilerini staj konusunda bilgilendirecek ve program detaylarını ise sosyal medyasından paylaşacaktır. Kuir Kıbrıs Derneği’nin vermiş olduğu mücadeleyi önemsediğini belirten Prof. Dr. Gökçe Keçeci, özellikle KAÜ Mütevelli heyeti başkanı Toya Akpınar’ın anlaşmanın imzalanmasında önemli rol oynadığını ve LGBTİ+ mücadelesine verdiği önemi  vurguladı.

Scroll to Top