Kuir Kıbrıs Derneği Psikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitimi Düzenliyor

Kuir Kıbrıs Derneği Psikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitimi Düzenliyor

(Lefkoşa, 03.09.2019) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında Psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalığı eğitimi düzenlenecektir. Eğitim, 21 Eylül Cumartesi günü, 9:30 ve 18:15 saatleri arasında Sivil Alan’da gerçekleştirilecektir.   

‘‘Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), tüm renklerin birlikte var olabildiği bir Kıbrıs için Renklerin Çeşitliliği Projesi!’’ Aralık 2018’de başlamış ve üç yıl boyunca sürecektir. Proje, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamayı ve ayrımcılığa son vermeyi hedeflemektedir.

 

Eğitim iki aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. Eğitimin ilk aşaması piskologlara yönelik LGBTİ+ farkındalığını arttırmayı hedeflemektedir ve 21 Eylül Cumartesi Sivil Ala’da gerçekleşecek olup, cinsel yönelimler üzerine yoğunlaşacaktır. Psikologlara yönelik eğitim, Psikiyatri Uzmanı Dr. Seven Kaptan tarafından, Uzm. Psk. Ziba Sertbay’ın kolaylaştırıcılığı ile gerçekleştirilecektir.. Eğitimin ikinci aşaması ise cinsiyet kimlikler üzerine yoğunlaşmayı hedeflemektedir., Daha detaylı bilgileri ilerleyen tarihlerde açıklanacaktır.

21 Eylül Cumartesi günü tam gün sürecek olan eğitimin ilk yarısında, temel kavramlar, heteroseksizm, önyargılar, ve cinsel yönelim gelişme ve açılma süreçleri konu alınacaktır. Bunun yanısıra öğleden sonra gerçekleşecek olan eğitimin ikinci yarısında ise, aile ve kabul süreçleri ardından bireysel psikoterapi ve vaka çalışmalarına yer verilecektir.

Proje Koordinatörü Erman Dolmacı, toplumdaki önyargı ve ötekileştirmelerden dolayı LGBTİ+’ların sıkıntı ve stres yaşayabileceği ve bu noktada psikologlara önemli bir rol düştüğünü, LGBTİ+ farkındalığına sahip psikologlardan oluşturulacak bir ağın hem dernek mücadelesine hem de toplumsal ruh sağlığına katkısı olabileceğinin vurgusunu yaptı.

Eğitim kısıtlı sayıda katılımcıya verileceğinden dolayı, öncelik halihazırda aktif çalışmakta olan klinik psikologlara verilecektir.  Dolayısıyla, ilgilenen tüm psikologların en geç 17 Eylül Pazartesi, saat 17:00’ye kadar özgeçmiş (CV) ve niyet mektuplarını queercyprus@gmail.com e-mail adresine ulaştırmaları rica olunur.

Scroll to Top