Kuir Kıbrıs Tarafından Düzenlenen Psikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitimleri Tamamlandı

Kuir Kıbrıs Tarafından Düzenlenen Psikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitimleri Tamamlandı

(Lefkoşa, 22.11.2019) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında Psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimleri tamamlandı. Eğitimlerin ikinci aşaması 20 Ekim Pazar günü başarı ile gerçekleşmiştir.

       

İlk aşamasından itibaren büyük ilgi gören Psikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitimi’nin ikinci aşaması 20 Ekim Pazar günü Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği’nin yeni lokalinde gerçekleştirildi.

Eğitimin ilk aşamasında cinsel yönelimler ve önyargılara değinilmişti, ikinci aşamasında ise cinsiyet kimlikleri ve cinsiyet uyumlama süreci üzerine yoğunlaşıldı. Psikiyatri Uzmanı Dr. Seven Kaptan, Uzman Psikolog Ziliha Uluboy ve hukukçu Faika Deniz Paşa tarafından verilen eğitimin sonunda katılımcılara katılım belgelesi verildi. Bunun yanı sıra her iki eğitimi de tamamlayan ve gönüllü olan psikologlarla ortak uzlaşı metni imzalanmıştır. Eğitimlerin önemli hedeflerinden biri olan Kuir Kıbrıs Dayanışma Hattı’na ulaşan kişilerin yönlendirilebileceği psikologlar ağı da oluşturulmuş oldu.

       

Kuir Kıbrıs Derneği, dayanışma hattına ulaşan kişileri talepleri doğrultusunda LGBTİ+ kapsayıcı Psikologlar Ağı’ndaki psikologlara yönlendirecek ve bu sistemin sürdürülebilir ve verimli olarak çalışması yönünde adımlar atacaktır. Eğitimlerini tamamlayan ve ortak uzlaşı metnini imzalayan psikologların, dayanışma hattına ulaşan LGBTİ+ ve/veya ailelerini, çeşitliliği kapsayıcı, gizlilik, etik değer ve ilkelere dayalı LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığın farkında olarak hizmet vermesi beklenmektedir.

Renklerin Çeşitliliği Proje Koordinatörü Erman Dolmacı, eğitime ilgi gösteren tüm psikologlara ve eğitmenlere teşekkür ederken, toplumda var olan önyargı ve ötekileştirmenin önüne geçebilmek için bu ve bunun gibi eğitimlerin ne kadar önemli olduğunu belirtti. Daha bilinçli ve farkındalığı artmış psikologların Kuir Kıbrıs Derneği’nin mücadelesine de katkı koyacağını ve dayanışmak isteyen herkesin Kuir Kıbrıs Derneği’ne ulaşması için teşvik edilmesi gerektiğini de vurguladı.

//son

Scroll to Top