Kuir Kıbrıs Derneği, LGBTİ+ Cinsel Sömürü ve İnsan Ticareti Üzerine Bilgilendirici Oturumu Gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS GL işbirliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi kapsamında, Kuir Kıbrıs üyelerine, takipçilerine ve platform paydaşlarına yönelik LGBTİ+ Cinsel Sömürü, insan ticareti üzerine bilgilendirme oturumu 23 Kasım Cumartesi günü, AB Bilgi Merkezi, Lefkoşa’da gerçekleşti.

“Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), sömürüden özgür olabileceği bir Kıbrıs için!” diyerek başlayan Hayat Projesi, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde insan ticaretine maruz kalan LGBTİ+ların mücadelesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. “Sömürüden Özgür LGBTİ+ (Hayat) Projesi”, Mayıs 2019’da başlamış ve 2 buçuk yıl boyunca sürecektir.

LGBTİ+ Cinsel Sömürü ve İnsan Ticareti üzerine 23 Kasım Cumartesi tarihinde gerçekleştirilen Bilgilendirici Oturum, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Asist. Prof. Dr. Neva Övünç Öztürk’ün   insan ticareti üzerine temel kavramları aktarmasıyla başlamış ve Kıbrıs’tan Hukukçu Faika Deniz Paşa’nın Kıbrıs’ta insan ticaretinin mevcut durumu konusunda bilgi paylaşımı ile devam etmiştir.  Oturumun ikinci yarısında ise Asist. Prof. Dr. Neva Övünç Öztürk tarafından insan ticareti mağdurlarının belirlenmesine yönelik hukuki çerçeve ele alınarak ve bu bağlamda uluslararası sözleşmeler ve özellikle AIHM içtihadı ışığında hukuki tespitlere yer verilmiştir. Oturum, Kuir Kıbrıs üyelerinin, destekçilerinin ve insan ticareti üzerine kurulacak platform paydaşlarının yoğun katılımı ile başarıyla gerçekleşmiştir.

Scroll to Top