Temmuz Medya Takip Raporu

 Kuir Kıbrıs Derneği – Renklerin Çeşitliliği Projesi

Aylık Medya Takip Raporu

Temmuz 2019

 Zaman Aralığı: 01.07.2019 – 31.07.2019

Temmuz Ayı’nda 22 adet haber LGBTİ+ konularını içermekteydi. Bu haberlerin:

  • 9 tanesi olumlu haber,
  • 13 tanesi basın bildirisi olarak değerlendirildi.
  • Hiçbir olumsuz habere rastlanmamıştır.

Çevrimiçi taranan gazetelerden:

  • Gazedda Kıbrıs (GK) tarafından, 3 olumlu ve 3 basın bildirisi yayınlanırken olumsuz habere rastlanmamıştır.
  • Kıbrıs Postası’nda (KP) ise 2 Olumlu ve 4 Basın Bildirisi yayınlanırken olumsuz habere rastlanmamıştır.
  • Gündem Kıbrıs (GN) tarafından, LGBTİ+ temalı hiç haber yayınlanmamıştır.

Basılı taranan gazetelerden:

  • Yenidüzen (YD) tarafından, 2 olumlu ve 3 Basın Bildirisi yayınlanırken hiç olumsuz habere rastlanmamıştır.
  • Kıbrıs Gazetesi’nde (KG) ise 2 Olumlu, 3 Basın Bildirisi yayınlanırken hiç olumsuz habere rastlanmamıştır.

İlk Hafta (01-07.07.2019):

Temmuz Ayı’nın ilk haftasında Yenidüzen Gazetesi’nin İstanbul’daki Onur Yürüyüşü’ne tam sayfa ter vermesi ve Kıbrıs Postası’nda Küçük İskender’in vefatının yer alması dikkat çeken haberler oldu.

1) 1 Temmuz 2019’da, Yenidüzen tarafından yayınlanan “İstanbul’da LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne Polis Müdahalesi” başlıklı haber Konuyla ilgili bireylerin veya uzmanların görüşlerine yer veren haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler kategorisinde yer aldı.

Haberin detaylarında, İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nin, İstiklal Caddesi Mis Sokak’ta toplanıp basın açıklaması yapmasına ve yapılan basın açıklamasından sonra Polis’in kalabalığa göz yaşartıcı gazla müdahalesinden bahsedilmekte. Ayrıca, komitenin basın açıklamasının da bir kısmına yer verilmektedir.

“LGBTİ+’ların taleplerine kulaklarını tıkayarak, bizleri ‘yolunu kaybetmiş, tereddütlü’ bir grup gibi göstermeye çalışanlara inatla tekra söylüyoruz: Bizler mücadelemizde kararlıyız ve ne istediğimizi çok iyi biliyoruz.”

 2) 3 Temmuz 2019’da, Kıbrıs Postası Tarafından Yayınlanan “Şair Küçük İskender hayatını kaybetti” başlıklı haber İnsan haklarına duyarlı ve saygılı haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler kategorisinde yer aldı.

Haberin içeriğinde Küçük İskender’in vefatına ve şairin biyografisine yer verildi. Açık bir eşcinsel olan şair Küçük İskender’in hayatta iken elde ettiği başarıları ve ön plana çıkan işlere değinen haberde şairin Berlin’de düzenlenen İlk Türk Eşcinseller Kongresi’de okuduğu bildiriye de yer verilirken. Başarı öykülerinde heteroseksüel erkeklerin ön plana atılmasına alışkın olduğumuz medyada, Kıbrıs Postası’nın bunu yıkar nitelikteki haberinin ilk kısmında kendisinden çağdaş şiirin önde gelenlerinden olarak bahsedilmesi de dikkat çekti.

“Gerçek adı Derman İskender Över olan, çağdaş şiirin önde gelen isimlerinden Küçük İskender vefat etti”

“2003 yılında Berlin’de düzenlenen İlk Türk Eşcinseller Kongresi‘nde bu konudaki bildirisini okudu.”

İkinci Hafta (08-14.07.2019):

08 ve 14 Temmuz Haftası’nda Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında alınacak olan stajyer haberimizin basın bildirisine yer verilirken, haftanın dikkat çeken olayı Genç Mücahitler Derneği’nin sosyal medya paylaşımı oldu. Aynı konu hem Gazedda Kıbrıs’ta hem de Yenidüzen’de yer aldı.

1) 11 Temmuz 2019’da, Gazedda Kıbrıs’ta yer alan “Sosyal medyada LGBTİ+ bireylere nefret söylemibaşlıklı haber, insan haklarına duyarlı ve saygılı bir dil kullanmasından dolayı olumlu haberler başlığı altında yer aldı.

Haberin detaylarına bakıldığında, Genç Mücahitler Derneği’nin kendi sosyal medya hesaplarından Lefkoşa suriçinde asılı bulunan gökkuşağı bayrağını referans alarak yapmış oldukları nefret söylemi ve LGBTİ+’ları ötekileştirme içeren açıklamasının bir kısmına yer verildi. Açıklamada yapılan nefret söylemi de manşette yer almıştır.

“Genç Mücahitler Derneği, geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda LGBİT+ bireyleri hedef göstererek nefret söyleminde bulundu.”

2) 12 Temmuz 2019’da Yenidüzen’de yer alan “Rengarenk Gökyüzü, kapkara zihinler” başlıklı haber, insan haklarına duyarlı ve saygılı bir dil kullanmasından dolayı olumlu haberler başlığı altında yer aldı.

Meltem Sonay tarafından kaleme alınan haberde, Genç Mücahitler Derneği’nin paylaşımı detaylı bir şekilde eleştirildi. Sonay haberde, önce kendisinin surlar içinde yer alan bayrağı gördüğü zaman bunu nasıl yorumladığından bahsettikten sonra, GMD’nin yapmış olduğu paylaşımdaki nefret söylemlerine dikkat çekti. Ayrıca Mesarya Kadınları İnisiyatifi’nin konu hakkındaki açıklamasını referans olarak göstererek bu durumun cezalandırılması gerektiğini belirtti. Yazısında, bayrakların asılma nedenine de yer veren Sonay, olumlu bir mesajla haberini sonlandırdı.

“Nefret suçları bağlamında değerlendirilmeli”

“İnisiyatif’in de vurguladığı gibi bu paylaşımla açıkça işlenen ‘nefret suçu’ cezasız kalmamalı” 

Ama yüreklere su serpen şu ki, birilerinin renkleriyle güzelleştirmeye çalıştıklarını, 2ırkçı, ayrıkçı, ötekileştirici’ söylemlerle karartmaya çalışsa da birileri.. Zihinler renklenene kadar burada olacak diğerleri!..”

Üçüncü Hafta (15-21.07.2019):

15 ve 21 Temmuz Haftası’nda Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında düzenlenmiş olan Gönüllülük Eğitimi Yenidüzen, Kıbrıs Postası ve Gazedda Kıbrıs gazetelerinde yer aldı.

Dördüncü Hafta (22-28.07.2019):

22 ve 28 Temmuz Haftası’nda Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Bölümü ile imzalana ortak uzlaşı metni yer alırken, Kıbrıs Gazetesi’nde yer alan Polonya’da yaşanan Onur Yürüyüşü’ne saldırı haberi dikkat çekti.

1) 28 Temmuz 2019’da Kıbrıs Gazetesin’de yer alan “Hem Irkçı Hem Homofobik: Polonya’da Aşırı Sağcılar Onur Yürüyüşüne Saldırdı” başlıklı haber, insan haklarına duyarlı ve saygılı bir dil kullanmasından dolayı olumlu haberler başlığı altında yer aldı.

Haberin detaylarında Polonya’da gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü’ne yapılan saldırı ve polisin bu saldırıya müdehalesi yer aldı. Polisin müdehalesi sayesinde yürüyüşün barışçıl atmosferde devam edip sonlandırıldığı belirtildi.

“Polonya’da düzenlenen Eşitlik Yürüyüşü’nde, LGBTİ+ haklarını savunan katılımcılara saldıran en az 20 kişi gözaltına alındı”

““Sevgi günah değil”, “Cinsiyet Eşitliği” yazılı pankartların taşındığı yürüyüş, ilk dakikalardaki gerginliğin ardından barışçıl atmosferde devam etti.”

Beşinci Hafta (28-31.07.2019):

Ayın son 4 günün kapsayan haftada ise Kıbrıs Gazetesi, Yenidüzen, Kıbrıs Postası ve Gazedda Kıbrıs, 31 Temmuz’da aralarında Kuir Kıbrıs Derneği’nin de bulunduğu 7 sivil toplum örgütünün İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü sebebiyle yapmış olduğu açıklamaya yer verdi.

 

Scroll to Top