Haber Bülteni 5

KUİR KIBRIS DERNEĞİ

ONUR AYI ÖZEL SAYISI

Temmuz, 2020

KUİR KIBRIS DERNEĞİ:

Kuir Kıbrıs, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde ayrımcılık içeren yerel mevzuatın değiştirilmesi ve Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin hak ve özgürlükleri için kamuoyu oluşturmaya yönelik 2008 yılında “Homofobiye Karşı İnisiyatif ” adıyla yola çıkan sivil toplum hareketidir.

Ceza ile ilgili yasal mevzuatın değiştirilmesiyle birlikte 2012 yılında Kuir Kıbrıs olarak yola devam eden hareket; kimsenin dil, din, ırk, renk, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, cinsiyet ifadesi, yaş ve etnik kökeninden dolayı ayrımcılığa uğramadığı bir dünya için mücadele eder. Bu nedenle, Kuir Kıbrıs çeşitliliği benimseyen ve her türlü baskı mekanizmasına karşı, feminist, anti-militarist, ekolojist ve veganist bir mücadele verir.

PROJELER:

  • Renklerin Çeşitliliği Projesi:

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Renklerin Çeşitliliği Projesi lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), tüm renklerin birlikte var olabileceği bir Kıbrıs için mücadele vermektedir. Projenin ilk yılı başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Proje iki yıl daha sürecek ve Aralık 2021 de tamamlanacaktır.

  • Hayat Projesi:

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS GL işbirliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi, Mayıs 2019’da başlamış ve iki buçuk yıl sürecektir. Hayat Projesi, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde insan ticaretine maruz kalan LGBTİ+’ların mücadelesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

PROJELER KAPSAMINDA VERİLEN HİZMETLER:

  • Psikososyal Hizmet:

Bu hizmet Renklerin Çeşitliliği projesinin LGBTİ+’lara yönelik sunduğu psikolososyal bir hizmet olup, sosyal gereksinim duyup ekonomik dışlanmaya maruz kalmış olan LGBTİ+’lara verilmektedir.

 

  • Hukuki Hizmet:

 Bu hizmet Renklerin Çeşitliliği projesinin LGBTİ+’lara yönelik sunduğu hukuki destek hizmeti olup, sosyal gereksinim duyup ekonomik dışlanmaya maruz kalmış olan LGBTİ+’lara verilmektedir.

 

  • Sosyal Hizmet:

Bu hizmet HAYAT projesinin LGBTİ+’lara yönelik sunduğu sosyal hizmet desteği olup, toplumsal baskı ve dışlanma sonucu ortaya çıkan yalıtılmışlık duyguları ile baş etmeyi ve risk faktörlerine yönelik önleme ve güçlendirmeyi hedeflemektedir.

 

Düzenli Destek Kanallarımızdan bizi destekleyebilirsiniz!

Kuir Kıbrıs Derneği’ne katkıda bulunmak için Faturalı Hatlarınız üzerinden SMS gönderebilir çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

KKTCELL kullanıcıları 10 TL için ABONE KUIR10, 30 TL için ABONE KUIR30 veya 50TL için ABONE KUIR50 yazarak 4271’e SMS göndermeleri, VODAFONE kullanıcıları ise 10 TL için ABONE KUIR 10, 30TL için ABONE KUIR 30 veya 50 TL için ABONE KUIR 50 yazarak 4271’e SMS göndermeleri durumunda her ay düzenli olarak derneğimize katkıda bulunabileceklerdir.

 

Kuir Kıbrıs Derneği 2014 yılından beridir her yıl 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtlığı Gün kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu etkinlikler hem toplumsal farkındalığı artırmak hem de LGBTİ+ görünür kılmak ve  hak temelli mücadelenin taleplerini dillendirmek için önemlidir. Ayrıca dünyanın birçok yerinde de 1969 yılında gerçekleşen Stonewall ayaklanmaları sonrası Haziran ayı onur ayı olarak kabul edilmektedir. Geçmişte yapılan etkinliklerimizden farklı olarak bu yıl ilk kez Kuir Kıbrıs Derneği ve Accept LGBTI Kıbrıs örgütü birlikte onlineortak onur etkinlikleri gerçekleştirmiştir. LGBTİ+ Mücadelesi, Aşk Sınır Tanımaz, LGBTİ+ ve Sağlık ve son olarak da LGBTİ+ Sığınmacılar’ın durumu üzerine 4 farklı oturumun gerçekleştiği etkinlikten hemen sonra da online parti düzenlenmiştir.  Etkinlik başlangıcında okunan ortak manifestoyu bir sonraki sayfada okuyabilirsiniz. Ayrıca 17 Mayıs Organizasyon Komitesi olarak bu yıl “Aynı Gökyüzünün Altında” sloganı ile çeşitli etkinlikler düzenledik ve aşağıdaki taleplerimizi dillendirdik:

–       Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim çeşitliliğine ve LGBTİ+ haklarına yönelik inkar politikalarının bir kenara atılması, ilgili yerel mevzuatların bu temelde revize edilmesi ve oluşturulması, yargının eşitlik ve adalet temelinde çalışması, yaptırımların takip edilmesi.

–       Homofobik, bifobik, transfobik ve diğer ayrımcı davranışlara caydırıcı cezalar getirilmesi.

–       Aile, sağlık, çalışma ve eğitim politikalarında da çeşitliği kabul eden, radikal değişimlerin yapılması.

 

KIBRIS’IN KUİRLERİ!

“1970’in yazında New York şehrinde, 28 Haziran 1969’da gerçekleşen Stonewall ayaklanmalarının 1. yılını anmak ve kutlamak adına  LGBTİ+lar bir araya geldi. Kendilerine Gay Kurtuluş Cephesi diyerek ilk onur yürüyüşünde küresel bir LGBTİ+ hareketinin oluşumunu ateşlendirdiler.

İlk onur yürüyüşünden 50 yıl sonra dünyanın geri kalanıyla, Küresel anlamda Onurumuzu kutlamak için birleşiyoruz, çünkü Kıbrıs da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde fiziksel bir Onur Yürüyüşü maalesef bu yıl yapılamıyor. Mevcut pandemi buna izin vermedi, ancak yine de güçlerimizi sanal olarak birleştirip, ortak değerlerimizi seslendirebiliriz – kesişimsellik, güven, anlayış, eşitlik, adalet ve dostluğumuzu söyleyebiliriz. Bunlar sadece kelimeler ve tanımlar değil, ister beyaz, siyah, tüm renklerdeki insanlar; ister Türkçe, Yunanca, İngilizce veya isterse herhangi bir dil konuşan insanlar olarak bizi birleştiren ve gelecekte de birleştirmeye devam edecek değerlerdir.  Birçoğumuz cinsel yönelimimiz ve / veya cinsiyet kimliğimiz üzerinden ayrımcılığa uğrayan çocuklar ya da ikili sistemlere uymayan çocuklardık. Toplumun bize empoze ettiği kalıpları yıkmak ve gerçek benliklerimizi güçlendirmek istiyoruz. Bugün bizi birleştiren, adaletsizlikler ve eşitsizliklere karşı mücadelemizdir. Sınırsız, sınıfsız, cinsiyetsiz, insanların ayrıştırılmadığı daha iyi bir gelecek için mücadele. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği çeşitliği içerisinde insan haklarına tam saygı duyulması için ortak bir mücadele.  İlk ortak Onur Etkinliğimizi bu yıl çevrimiçi olacak, ama buradayız, kuiriz ve ister çevrimiçi ister yüz yüze olsun, her yıl birleşmeye devam edeceğiz. Onur Ayımız Kutlu Olsun!”

haber bulteni

Scroll to Top