Farkında Mıyız?

Farkında mıyız?

Konuşmacılar: Fezile Osum ve Aslı Murat

27 Ocak 2021 Çarşamba 20:00-21:30

Mecralar: Youtube ve Facebook

27 Ocak 2014 yılında biz LGBTİ+’ları yıllarca etkileyen Ceza Yasası’nda uzun süren savunuculuk kampanyası sonucu değişiklik yapıldı ve lubunya tarihinde bir milat yaşandı. Bu değişiklikle birlikte biz LGBTİ+’lar hukuki bağlamda ayrımcı bir uygulamadan kurtulmuş fakat toplumsal değişimin yavaş olması nedeniyle toplumsal ayrımcılığa maruz kalmaya devam ettik.
Özellikle homofobik, bifobik ve transfobik söylemlerin toplumda var olması bizleri olumsuz etkilemiştir. Mart 2020’de ise cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli Nefret Söylemi ve Nefret Suçu da Ceza Yasası’nda yapılan değişiklikle suç kapsamına alınmış ve LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemlerinin yasal olarak suç sayılması sağlanmıştır. Yapılan tüm bu hukuki değişikliklerle birlikte KKTC Meclisi 5 Aralık 2011 tarihinde Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesine Dair Sözleşme (İstanbul Sözleşmesi) mecliste onaylayarak iç hukuğun bir parçası kabul etmiştir.
Kuir Kıbrıs Derneği olarak bizler de bu 27 Ocak’ta İstanbul Sözleşmesi’nin LGBTİ+’ları nasıl kapsadığını konuşmak istiyoruz. Bu nedenle de;
  • İstanbul Sözleşmesi nedir?
  • LGBTİ+’ları kapsar mı?
  • Bu sözleşme devletlere ne gibi sorumluluklar yüklüyor?
  • Bu sözleşme ile nasıl bir hak savunuculuğu yapabiliriz
  • Haklarımız nelerdir? gibi sorulara cevap arayacağımız canlı yayın etkinliğimize hepinizi bekliyoruz.

Etkinlik 27 Ocak Çarşamba 20:00’da Kuir Kıbrıs Derneği Facebook ve Youtube hesaplarından canlı olarak yapılacaktır ve etkinlik sonunda katılımcıların soruları da yanıtlanacaktır.

Scroll to Top