Aralık Medya Takip Raporu-2020

 

Kuir Kıbrıs Derneği – Renklerin Çeşitliliği Projesi

Aylık Medya Takip Raporu

Aralık 2020

Zaman Aralığı: 01.12.2020 – 31.12.2020

Aralık Ayı’nda 30 haber LGBTİ+ konularını içermekteydi. Çevrimiçi ve Basılı taranan gazetelerdeki bu haberlerin:

  • 16 tanesi olumlu,
  • 13 tanesi basın bildirisi,
  • 1 tanesi olumsuz olarak sınıflandırıldı.

Çevrimiçi taranan gazetelerden:

  • Gazedda Kıbrıs’ta (GK), 6 olumlu haber, 1 basın bildirisi yayınlanırken, bu gazetede olumsuz habere rastlanmadı.
  • Kıbrıs Postası’nda (KP) ise 8 olumlu haber, 7 basın bildirisi ve 1 olumsuz habere rastlandı.
  • Gündem Kıbrıs (GN) gazetesinde 1 basın bildirisi yayınlanırken, bu gazetede olumlu veya olumsuz habere rastlanmadı.

Basılı taranan gazetelerden:

  • Yenidüzen’de (YD), 2 basın bildirisi yayınlanırken, bu gazetede olumlu veya olumsuz habere rastlanmadı.
  • Kıbrıs Gazetesi’nde (KG) ise, 2 olumlu haber, 2 basın bildirisi yayınlanırken, bu gazetede olumsuz habere rastlanmadı.

Basın Bildirileri: Basın bildirilerinin tümü olumlu olarak değerlendirildi. Basın bildirilerinin kaynakları Kuir Kıbrıs Derneği, diğer sivil toplum örgütleri, öğrenci birlikleri ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği oldu.

Olumlu Haberler: Toplamda 16 tane olan olumlu haberlerin 8 tanesi insan haklarına duyarlı ve saygılı haber ve 9 tanesi konuyla ilgili bireylerin veya uzmanların görüşlerine yer veren haber olarak değerlendirildi. Haberlerin bulunduğu kategoriler incelendiğinde haberler 1 tane ‘Magazin’, 2 tane ‘Dünya’, 2 tane ‘İç Haberler’, 1 tane ‘Yazarlar’, 1 tane ‘Kişisel Bakım’, 1 tane ‘Sağlık’, 1 tane ‘Haber’, 1 tane ‘Kültür-Sanat’, 2 tane ‘Gazedda blog’ ve 3 tane ‘Gazeddanın gündemi’ olmak üzere toplamda 10 kategori ve 1 tanesi Medya Odası 6 tanesi de Aktüel etiketi ile yer aldılar. Ayrıca, haberler kaynakları incelendiğinde, bu haberlerin kaynakları Türkiye ve dünya gazeteleri, Türkiye’den ve yerelden köşe yazarları, yerelden politikacılar, avukatlar ve Sivil Toplum Örgütleri temsilcileriydi.

Olumsuz Haberler: Bu ay 1 adet olumsuz habere rastlandı. Haber, ayrımcı dil içerdiğinden dolayı Nefret söylemi ve/veya Ayrımcı Dil içeren haber olarak değerlendirildi. Haberin bulunduğu kategori ise ‘Dünya’ idi. .

 

İlk Hafta (01-06.12.2020):

Aralık Ayı’nın ilk haftasında dikkat çeken haberler Kıbrıs Postası gazetesinde yer alan “Kuzey Kıbrıs’ta toplam 82 kişi AIDS/HIV ile mücadele ediyor…” ve “LGBT karşıtı parlamenter, eşcinsel seks partisinde basıldı” ve Gazedda Kıbrıs’ta yer alan “Gazeteciler için trans haberciliği ipuçları” oldu.

1) 1 Aralık’ta Kıbrıs Postası’nda yayınlanan “Kuzey Kıbrıs’ta toplam 82 kişi AIDS/HIV ile mücadele ediyor…” başlıklı yazı konuyla ilgili bireylerin veya uzmanların görüşlerine yer veren haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler arasında yer aldı.

Haberde, Pozitif Düşün İnisiyatifi Aktivisti Erman Dolmacı HIV (insan bağışıklık yetmezlik virüsü) ve AIDS (kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) hakkında doğru bilinen yanlışları düzeltti ve ücretsiz tedavi ve ilaç sağlanmasının önemli olduğunu aktardı. Bu haber HIV/AIDS konularında toplumun bilinçlendirilmesine katkı sağlaması ve eksikliklerin belirtilmesi sebebiyle Aralık ayının dikkat çeken haberlerinden oldu.

“Bilgisizlik ile birbirimizden uzaklaşmadan, olmayan bir nefreti körüklemeden, sevgiyle beraber HIV ve AIDS’e yönelik ayrımcılığa ve hatalı bilgiye son vermek bizim elimizde…”

2) 2 Aralık’ta Kıbrıs Postası’nda “LGBT karşıtı parlamenter, eşcinsel seks partisinde basıldı” başlıklı haber nefret söylemi ve/veya Ayrımcı Dil içeren haber niteliği taşımasından dolayı olumsuz haberler arasında yer aldı.

Haber Macaristan anayasasında eşcinsel evliliklerin yasaklanması yönündeki değişiklikte büyük rolü ve etkisi olan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Jozsef Szajer’in bir eşcinsel seks partisinde basıldığını konu almaktadır. LGBTİ+ düşmanlığıyla dikkat çeken Sazjer’in istifa etmesi dünya gündeminde dikkat çeken bir gelişme olduğu için bu haber dikkat çeken haberler arasında yer aldı. Öncelikle burada yapılan yanlış sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen eşcinsel partide basıldı olarak sunulması, daha sonrasında da eşcinselleri hasta olarak göstermede kullanılan homoseksüel kavramının kullanılması sebebiyle haber olumsuz haberler arasında yer aldı.

“Araştırmacılara göre ‘homofobik kişilerin homoseksüellere karşı negatif davranışlarının bilinçaltı nedeni anormal kabul ettiği bu kişilerle hiçbir benzerliğinin olmadığını ve onlara karşı olduğunu topluma fiilen göstermeye çalışmaktır’.”

3) 2 Aralık tarihinde Gazedda Kıbrıs’ta “Gazeteciler için trans haberciliği ipuçları” başlıklı haber insan haklarına duyarlı ve saygılı haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler arasında yer aldı.

Elliot Page’in trans olduğunu açıklaması sonrasında Gazedda Kıbrıs daha saygılı ve kapsayıcı bir dil kullanarak nasıl haber yapılabileceğini açıklayan 10 maddelik bir metin yayınladı. Trans, ikili cinsiyet olmayan, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, cinsiyet atama ve doğru cinsiyet zamiri kullanımı gibi konularda bilgi sağlayan metin LGBTİ+’larla ilgili haber yaparken hak odaklı bir dil kullanımına vurgu yaptığı için dikkat çekici haberler arasında yer aldı.

“Trans bir bireye, ‘kadınlık’ veya ‘erkeklik’ gibi yüzeysel eleştiriler sunmayın. Trans veya ikili cinsiyet olmayan bir birey ‘olmak’ için tek bir yol yoktur. Trans bireyler, cisgender insanlar gibi bir dizi cinsiyet ifadesine sahip olabilirler. Bir kişi cinsiyetini saç, giyim, makyaj, mücevher vb. ile nasıl ifade etmeyi seçmesi, onların kişisel kararıdır ve cinsiyet kimliklerini değiştirmez.”

 

İkinci Hafta (07-13.12.2020):

7 ve 13 Aralık Haftası’nın dikkat çeken haberleri 8 Aralık’ta Gazedda Kıbrıs’ta yer alan “Avrupa Konseyi’nden çağrı: Polonya’da LGBTİ’lere ayrımcılık son bulmalı” ve 9 Aralık’ta Gazedda Kıbrıs’ta yer alan “‘Eşcinsellik tedavisi’ adı altında aylarca elektrik şokuna maruz kalan kişi özür bekliyor” başlıklı haber oldu.

1) 8 Aralık’ta Gazedda Kıbrıs’ta “Avrupa Konseyi’nden çağrı: Polonya’da LGBTİ’lere ayrımcılık son bulmalı” başlığıyla yayınlanan haber konuyla ilgili bireylerin veya uzmanların görüşlerine yer veren haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler arasında yer aldı.

Bu haberde genel olarak, Polonya’daki siyasilerin LGBTİ+ hedef almasına ve ötekileştirmesine karşı, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nin buna karşı tepkisine ve tepkisinin sebeplerine yer verildi. Bu haber Avrupa Birliği’nin LGBTİ+’ları hedefleyen nefret söylemi ve ötekileştirmeye karşı duruşunu gösterdiği için dikkat çekici haberler arasında yer aldı.

“Belli şahıs veya gruplara yönelik etiketleme ve nefret ölümcül sonuçları yanında şiddeti meşrulaştırma bakımından gerçek bir risk unsurunu beraberinde taşır.”

2) Gazedda Kıbrıs’ta 9 Aralık tarihinde yayınlanan “‘Eşcinsellik tedavisi’ adı altında aylarca elektrik şokuna maruz kalan kişi özür bekliyor” başlıklı haber konuyla ilgili bireylerin veya uzmanların görüşlerine yer veren haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler arasında yer aldı.

Haberde, 1970’lerde cinsel yöneliminin farkına varmayan başlayan bir kişinin kuvvetli elektrik şokuna maruz kalmasına ve bu bağlamdaki mücadelesine yer veriliyor.

Bu haber ‘dönüştürme tedavisi’ adı altında uygulanan işkencelerin yanlışlığına işaret ederek hükümetlerin bu konuda somut adımlar atmasını talep etmesi nedeniyle dikkat çeken haberler arasında yer aldı.

“40 yılı aşkın süredir bu yüzden büyük acılar yaşadığını söyleyen Chris “Bu ülkede bir köpeği elektrik şokuyla terbiye etmek yasak ama eşcinsel bir erkeğe elektrik şoku vermek yasak değil” diyerek hala yasalar önünde bir engel getirilmemiş olmasını eleştiriyor.”

 

Üçüncü Hafta (14-21.12.2020):

14 ve 21 Aralık Haftası’nda, Kıbrıs Postası’nda yer alan “ABD’de ilk LGBT Bakan: Biden, Ulaştırma Bakanlığı’na Buttigieg’i atayacak” başlıklı haber dikkat çekti.

1) 15 Aralık’ta Kıbrıs Postası’nda “ABD’de ilk LGBT Bakan: Biden, Ulaştırma Bakanlığı’na Buttigieg’i atayacak” başlıklı haber insan haklarına duyarlı ve saygılı haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler arasında yer aldı.

Haberin genelinde gerçekleşen atama ve bu durumun bir ilk olduğu aktarılıyor. Bu haber özellikle siyasi alanda LGBTİ+ görünürlüğünü artırması sebebiyle dikkat çekici oldu.

 

Dördüncü Hafta (21-31.12.2020):

Aralık Ayı’nın son haftasında dikkat çeken bir habere rastlanmadı. 21 Aralık ve 31 Aralık tarihleri arasında 3 adet haber taranan kelimeleri içermekteydi. Bunlardan ilki 25 Aralık tarihinde Kıbrıs Postası’nda “Dünyada 2020 seçimler koronavirüs gölgesinde yapıldı: KKTC de bir Cumhurbaşkanlığı seçimini geride bıraktı” başlığı ile yayınlandı. İkincisi ise 28 Aralık tarihinde Kıbrıs Postası’nda “Kourtney Kardashan’ın gündeminde ‘otoseksüellik’ var” olarak yer aldı. Üçüncü haber Kıbrıs Gazetesi’nde “Tüm insanlığa barış içinde virüssüz bir yıl dileğiyle” başlığı ile 30 Aralık tarihinde yayınlandı.

Scroll to Top