Yıllık Medya Takip Raporu – 2021

Kuir Kıbrıs Derneği Renklerin Çeşitliliği Projesi

Yıllık Medya Takip Raporu

Haziran 2020 – Haziran 2021

Kuir Kıbrıs olarak; lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve ötesinde (LGBTİ+) her türlü cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesine sahip herkesin insan haklarına eşit erişimi için mücadele ediyoruz. Bu mücadelede basının önemli bir rol oynadığının farkında olarak 2015 yılından beridir Medya İzleme ve Raporlama sürecini yürütüyoruz. Öncelikle 2015-2017 Medya Tarama Raporu ve Medya Çalışanları için LGBTİ Odaklı Haber Yazım Kılavuzu yayınladık ve birçok basın mensubunu eğittik. Ardından da 2019-2020 yılları arasında devam ettiğimiz medya takibi sonucunda bir yıllık Medya Tarama Raporu yayınladık.

Toplumsal farkındalık ve dönüşüm zaman alan bir süreçtir fakat bizler uzun süren bu yolda verdiğimiz emeklerin karşılığı olarak basının dilinin dönüştüğünü ve LGBTİ+ kapsayıcı haberlerin arttığını görebiliyoruz.

Aralık 2018’de başladığımız Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında, 2 basılı ve 3 dijital gazeteyi taradık ve Haziran 2020 – Haziran 2021 arasında yapılan medya takip sonuçlarını sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Özellikle her gün gazetelerin okunması ve aylık raporların düzenlenip derlenmesi ve bugün elinizde tuttuğunuz yıllık raporun oluşmasında büyük katkıları olan Ziba Sertbay’a ve ona bu süreçte yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Bizler basının dönüştürücü gücüne inanıyoruz ve bu raporları hazırlarken de sadece mevcut durumu göstermek için değil aynı zamanda daha kapsayıcı ve insan haklarına duyarlı habercilik nasıl yapılabiliri de sorguluyoruz. Yayınlanacak olumsuz tek bir haberin bile LGBTİ+’lara kalıcı hasarlar yaratabileceği ve birçok konuda hak ihlallerine yol açabileceğini de hatırlatmak istiyoruz. Umarım eğlenceli ve öğretici bir okuma gerçekleştirirsiniz.

Erman Dolmacı

Renklerin Çeşitliliği Proje Koordinatörü

Raporu indirmek için tıklayın: Medya Tarama 2021

Scroll to Top