4 Mart Human Papilloma Virüsü (HPV) Farkındalık Günü

4 Mart Human Papilloma Virüsü (HPV) Farkındalık Günü; HPV Aşısı Cinsiyet ayrımı olmadan herkese ücretsiz sunulmaldır!
HPV kişinin cinsiyetinden bağımsız olarak kişiler arasında sıklıkla cinsel yolla olmak üzere farklı temas biçimleriyle (ciltten cilde veya mukoza teması yoluyla) aktarılabilen bir virüs çeşididir. Yaklaşık 100’den fazla çeşidi olan HPV’nin bazı türleri genital siğillere sebep olurken, bazı türleri ise farklı kanser türlerine sebep olabilmektedir; bazı türleri ise herhangi bir fiziksel risk yaratmayacağı için farkedilmeyebilir.
HPV’nin oluşturabileceği risklerden korunmak için düzenli smear testi, cinsel ilişki sırasında kondom kullanımı ve HPV aşısı önerilmektedir. HPV’den korunmak için uzmanlar 9 yaştan itibaren ve özellikle ilk cinsel aktiviteden önce HPV aşısının zamanlama olarak en uygun dönem olduğunu belirtmektedir.
Toplumun HPV hakkında uzmanlar tarafından bilgilendirilmesinin yanı sıra herkesin en temel hakkı olan tedaviye erişim hakkı HPV tanı ve tedavisinde de eşit ve erişilebilir şekilde herkese ücretsiz şekilde sunulmalıdır. Bugün KKTC Sağlık Bakanlığı web sitesinde ‘Kız çocuklarına ücretsiz erkek çocuklarına ücretli olarak önerilir’ şeklinde ifade geçmektedir. Kuir Kıbrıs Derneği olarak temennimiz herkesin cinsiyeti fark etmeksizin HPV aşısına eşit erişim hakkının tanınmasıdır. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin veya diğer hastanelerin jinekoloji, enfeksiyon hastalıkları, cildiye bölümlerine başvurup konu hakkında uzmanlara danışıp daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.
Scroll to Top