Kuir Kıbrıs, KTOEÖS ve KTÖS işbirliği ile “Öğretmenlere Yönelik Gökkuşağı Eğitim Programı” adlı Pilot Eğitim Serisi Düzenleniyor.

Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VII Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Gökkuşağı Projesi kapsamında KTÖS ve KTOEÖS işbirliği ile “Öğretmenlere Yönelik Gökkuşağı Eğitim Programı” adlı eğitim serisi düzenleniyor. Eğitimler, 16, 23 ve 30 Mart 2024 tarihlerinde KTOEÖS Lefkoşa binasında gerçekleşecek.

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, toplumumuzda da LGBTİ+ fobi, kendini çeşitli ayrımcı tutum ve davranışlarla göstermektedir. LGBTİ+ haklarına ve toplumsal dahil oluşa dair farkındalığın artırılması için bir adım atmak isteyen tüm öğretmenleri “Öğretmenlere Yönelik Gökkuşağı Eğitim Programı” adlı eğitim serisine davet ediyoruz. Öğretmenlere yönelik gökkuşağı eğitim programı, Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VII Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Gökkuşağı Projesi kapsamında KTOEÖS ve KTÖS işbirliği ile 16, 23 ve 30 Mart 2024, Cumartesi günleri, 09:00-16:30 saatleri arasında KTOEÖS Lefkoşa binasında düzenlenecektir.

Öğretmenlere Yönelik Gökkuşağı Eğitim Programı, Prof. Dr. Ahmet Güneyli, Prof. Dr. Şenel Hüsnü Raman, Yrd. Doç. Dr. F. Sülen Şahin ve Uzm. Yasemin Taneri tarafından hazırlanan ve 4 modülden oluşan eğitim programının ilk uygulaması olup, LGBTİ+ ve okul bağlamında öğretmenlerin daha etkili bir şekilde hareket etmelerini sağlamak için bilgi ve beceri kazandırmayı hedeflemektedir.  “Öğretmenlere Yönelik Gökkuşağı Eğitim Programı” kapsamında düzenlenen modüller, katılımcılara geniş bir perspektif sunarak farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Modül 1 ve 2, terminoloji ve dil kullanımı, açılma süreçleri, önyargı, ayrımcılık ve mitler ile tarihsel bağlamda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konularını içermektedir. Bu modüller, öğretmenler ile psikolojik danışmanlar ve rehberlere yönelik ortak olarak hazırlanmış olup, her iki gruba ortak sunulacaktır. Modül 3 ve 4 ise öğretmenlere özel bir şekilde hazırlanmış olup eğitimler ayrı şekilde verilecektir.  Bu modüller, okul ortamında farkındalık ve destek başlığı altında zorbalıkla mücadele ve güvenli alan oluşturma, eğitim teması altında zorbalıkla mücadele ve güvenli alan yaratma stratejileri ve savunuculuk başlığı altında kapsayıcı okul yaratmaya yönelik konuları içermektedir. Eğitim programın tamamlayan kişilere katılım sertifikası  ve sonraki süreçleri tamamlayan katılımcılara eğitmen sertifikası verilecektir. Bu eğitim programı aktif olarak eğitim alanında çalışan öğretmenlere açıktır, ancak katılımcı sayısı sınırlıdır ve bu nedenle erken kayıt yapılması önemlidir.

LGBTİ+ haklarına destek olmak ve daha kapsayıcı bir eğitim inşa etmek için bu önemli eğitim programına katılmak isteyen tüm öğretmenleri en geç 14 Mart 2024, Perşembe, 16:00’a kadar  bağlantısı üzerinden kayıt olmaya davet ediyoruz. Unutmayın, eğitimde eşitliği sağlayarak bir fark yaratabilirsiniz! Sorularınız için +905428585847 numaralı Kuir Kıbrıs Derneği Dayanışma Hattından haftanın 7 günü, 10:00 – 22:00 saatleri arasında veya rainbowproject@queercyprus.org mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top