Kuir Kıbrıs Derneği Konuşulmayan Projesi Kapsamında Trans Geçiş Süreçleri hakkında Atölye Çalışması Düzenledi

Kuir Kıbrıs Derneği Konuşulmayan Projesi Kapsamında Trans Geçiş Süreçleri hakkında Atölye Çalışması Düzenledi

(Lefkoşa, 5/10/16) Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC) tarafından Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen “Konuşulmayan: Kıbrıs Türk Toplumunda LGBTİ Haklarıyla İlgili Diyaloğu Güçlendirmek” başlıklı proje kapsamında Kuir Kıbrıs Derneği, 1 Ekim’de trans geçiş süreçleri hakkında kapasite artırıcı atölye düzenledi.  

Tabipler Birliği Lokali’nde yapılan Trans Sağlığı Semineri’nin ardından, Kuir Kıbrıs Derneği trans geçiş süreçleri hakkında üyelerini ve ağındaki trans bireyleri bilgilendirmek adına atölye çalışması düzenledi. Kıbrıs özelinde trans geçiş süreçleri üzerine yapılan gerek yasal düzenlemelerin, gerekse sağlık sektöründeki çalışmaların azlığı nedeniyle düzenlenen atölye çalışmasında, Kuir Kıbrıs Derneği üyelerinin ve ağındaki trans bireylerin bu konu özelinde kapasitelerini arttırması amaçlanırken, bu konuda politika geliştirmek için gerekli bilgi ve donanıma sahip olmanın önemi vurgulandı.    

Atölye çalışması, süresince psikiyatri uzmanı Dr. Seven Kaptan dernek üyelerine trans geçiş süreçlerinin hem yasal hem de tıbbi boyutları ile aktardıktan sonra, bu konuda dernek olarak neler yapılabileceği konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

Atölye çalışması, Kuir Kıbrıs Derneği aktivistlerinin ve dernek ağındaki trans bireylerin sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.  

Scroll to Top