Kuir Kıbrıs Derneği, Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Bölümü ile Ortak Anlaşma Metni İmzaladı!

Kuir Kıbrıs Derneği, Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Bölümü ile Ortak Anlaşma Metni İmzaladı!

(Lefkoşa, 24.07.2019) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi kapsamında staj programı başlatıldı. Program kapsamında başvuruları almaya başlayan Dernek, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Psikoloji Bölümü ile üç yıllık ortak anlaşma metni imzaladı!   

 

 

 

‘‘Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), tüm renklerin birlikte var olabildiği bir Kıbrıs için Renklerin Çeşitliliği Projesi!’’ diyerek Aralık 2018’de yola çıkan ve üç yıl sürecek olan proje, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamak ve ayrımcılığı engellemeyi hedeflemektedir.

Staj süresince dernek çalışmalarının parçası olarak, dernek çalışanları ve gönüllüleri ile hak temelli sivil toplum örgütünde deneyim kazanma fırsatı yakalayacak olan stajyerler için gerçekleştirilen staj programının ilki Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan bir aylık dönemi kapsayacaktır.

Bu kapsamda, Renklerin Çeşitliliği Proje çalışanları Erman Dolmacı ve Ziba Sertbay, 22 Temmuz Pazartesi günü Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Psikoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fatih Bayraktar’ı ziyaret ettiler. Ziyaretleri esnasında Doç. Dr. Fatih Bayraktar DAÜ-Psikoloji Bölümü adına Kuir Kıbrıs Derneği ile ortak anlaşma metnini imzaladı.

Ortak anlaşma metnine göre, önümüzdeki 3 yıl boyunca DAÜ-Psikoloji Bölümü Kuir Kıbrıs Derneği staj programı hakkında öğrencilerini bilgilendirecek ve program detaylarını da sosyal medyasından paylaşacaktır. Kuir Kıbrıs Derneği’nin çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Doç. Dr. Fatih Bayraktar, staj programı kapsamında Derneğin, öğrencilere çalışma ve öğrenme imkanları sunmasından dolayı proje ekibini ayrıca tebrik etti. Doç. Dr. Bayraktar özellikle psikoloji öğrencileri için bu staj programının önemli bir fırsat olduğunun da altını çizdi.

Yapılan anlaşmanın Kuir Kıbrıs Derneği için çok önemli olduğunu vurgulayan Erman Dolmacı, LGBTİ+’ların insan haklarına eşit erişiminin olması ve ayrımcılığın son bulması adına dernek çalışmalarının kapsamının genişletildiği ve DAÜ gibi köklü kuruluşların desteğinin bu mücadeleyi daha da güçlendirdiğini aktardı.

Scroll to Top