Kuir Kıbrıs Derneği, LGBTİ+ Cinsel Sömürü ve İnsan Ticareti Üzerine Bilgilendirici Oturum Düzenliyor.

 

 

(Lefkoşa, 14/11/19) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS GL işbirliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+HAYAT” Projesi kapsamında, Kuir Kıbrıs üyelerine, takipçilerine ve platform paydaşlarına yönelik LGBTİ+Cinsel Sömürü, İnsan Ticareti üzerine bilgilendirme oturumu gerçekleşecektir. Oturum, 23 Kasım Cumartesi günü, 10:00 ve 14:30 saatleri arasında AB Bilgi Merkezi, Lefkoşa’da gerçekleşecektir.

“Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), sömürüden özgür olabileceği bir Kıbrıs için!” diyerek başlayan Hayat Projesi, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde insan ticaretine maruz kalan LGBTİ+ların mücadelesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. “Sömürüden Özgür LGBTİ+ (Hayat) Projesi”, Mayıs 2019’da başlamış ve 2 buçuk yıl boyunca sürecektir.

LGBTİ+ Cinsel Sömürü ve İnsan Ticareti üzerine yapılacak olan Bilgilendirici Oturum23 Kasım Cumartesigünü iki aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. Oturumun ilk yarısı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Asist. Prof. Dr. Neva Övünç Öztürk’ün   insan ticareti üzerine temel kavramları anlatması ile başlayacaktır.  Sonrasında oturum, Kıbrıs’tan Hukukçu Faika Deniz Paşa’nın Kıbrıs’ta İnsan Ticaretinin Durumunu özetleyen sunumu ile devam edecektir.  Oturumun ikinci yarısında ise Asist. Prof. Dr. Neva Övünç Öztürk tarafından İnsan ticareti mağdurlarının belirlenmesine yönelik hukuki çerçeve ele alınacak ve bu bağlamda uluslararası sözleşmeler ve özellikle AIHM içtihadı ışığında hukuki tespitlere yer verilerek oturum sonlandırılacaktır.

Proje Koordinatörü Doğukan Gümüşatam, oturumun tüm dernek üyeleri ve takipçilerine açık olduğunu belirterek, insan ticaretine karşı yapılacak olan koordineli mücadelenin ne denli önemli olduğuna vurgu yaptı.

Oturum, Kuir Kıbrıs üyelerine, destekçilerine ve insan ticareti üzerine kurulacak olan platform paydaşlarına verilerektir. Oturumda kısıtlı sayıda katılımcıya açık olacağından, kayıt yaptırmak isteyen katılımcılar en geç 21 Kasım Perşembe gününe kadar queercyprus@gmail.com’amail atmaları rica olunur.

 

Scroll to Top