Nisan 2020 Medya Takip Raporu

 Kuir Kıbrıs Derneği – Renklerin Çeşitliliği Projesi

Aylık Medya Takip Raporu

Nisan 2020

 

Zaman Aralığı: 01.04.2020 – 30.04.2020

Nisan Ayı’nda 23 haber LGBTİ+ konularını içermekteydi. Çevrimiçi ve Basılı taranan gazetelerdeki bu haberlerin:

  • 11 tanesi olumlu,
  • 11 tanesi basın bildirisi,
  • 1 tanesi de olumsuz haber olarak sınıflandırılmıştır.

Çevrimiçi taranan gazetelerden:

  • Gazedda Kıbrıs (GK) tarafından, 3 Basın Bildirisi haber yayınlanırken, bu gazetede olumlu veya olumsuz habere rastlanmamıştır.
  • Kıbrıs Postası’nda (KP) ise 7 Olumlu, 4 Basın Bildirisi ve 1 Olumsuz haber yayınlanmıştır.
  • Gündem Kıbrıs (GN) tarafından, 2 Olumlu haber yayınlanırken, bu gazetede olumsuz habere veya basın bildirisine rastlanmamıştır.

Basılı taranan gazetelerden:

  • Yenidüzen (YD) tarafından, 2 Basın Bildirisi yayınlanırken, bu gazetede olumlu ve olumsuz habere rastlanmamıştır.
  • Kıbrıs Gazetesi’nde (KG) ise, 2 Olumlu haber ve 2 Basın Bildirisi yayınlanırken, bu gazetede olumsuz habere rastlanmamıştır.

 

İlk Hafta (01-08.04.2020):

Nisan Ayı’nın ilk haftasında iki olumlu habere rastlanmıştır. Bunlardan bir tanesi Kıbrıs Gazetesi’nde Psikolog Ayla Kahraman’ın köşesindeki “Cinsel Kimlik Karmaşası” adlı yazı bir diğeri ise Gündem Kıbrıs Gazetesi’ndeki “Atlatmamız gereken ilk sıkıntı, bu salgını durdurmayı başarmaktır” başlıklı Serhat İncirli’nin köşe yazısı olmuştur.

1) 5 Nisan’da Kıbrıs Gazetesi’nde Psikolog Ayla Kahraman’ın köşesindeki “Cinsel Kimlik Karmaşası” adlı yazı konuyla ilgili bireylerin veya uzmanların görüşlerine yer veren haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler arasında yer aldı.

Bu köşesinde, Ayla Kahraman’a cinsiyet kimliği karmaşası yaşayan bir genç, kimlik karmaşası yaşadığından ve bu durumun onu yıpratmasından bahsetmekte ve yardım talebinde bulunmaktadır. Ayla Kahraman ise bu durumu yaşıyor oluşunun normal ve doğal olduğunu, kendisini kötü hissetmemesini yazmıştır. Bunun yanında kendisini keşfetmesinde yardımcı olabilecek konuya hakim psikologların olduğunu ve onlardan yardım alabileceğini belirtmiştir.

“Sizin, sizde neler olduğunu öğrenmeye ve bunu kabul ederek yolunuza devam etmeye ihtiyacınız var.”

2) 6 Nisan’da Gündem Kıbrıs’ta Serhat İncirli’nin “Atlatmamız gereken ilk sıkıntı, bu salgını durdurmayı başarmaktır” başlıklı köşe yazısı konuyla insan haklarına duyarlı ve saygılı haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler arasında yer aldı.

Haberin genelinde, İncirli Covid 19 salgını esnasında yapılan sosyal medya paylaşımlarına eleştiri yaparken, kişileri daha yapıcı olmaya davet etmektedir. Yazının sonlarına doğru İncirli aynı zamanda kişilere ayrımcılık yapmadan sevgi ve saygı duyulması üzerine vurgu yaparken, bu söyleminde cinsel yönelim çeşitliliğine de yer vermiştir.

“Sizi rahatlatıyorsa, dua edelim; müzik dinleyelim; bol bol okuyalım; yazalım; mümkün olduğunca kişisel hijyene dikkat edelim; herkesi sevmeyi ve saymayı; kimseye küsmemeyi; kimseyi yargısız bir şekilde infaz etmemeyi; kimseyi rengine, dinine, diline, ırkına, cinsel yönelimine göre ayırmamayı da bol bol düşünelim…”

İkinci Hafta (09-15.04.2020):

9 ve 15 Nisan Haftası’nda, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS GL iş birliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi kapsamında, Kuir Kıbrıs üyelerine ve dayanışma hattı gönüllülerine yönelik Sosyal Hizmet Web Semineri düzenlendi. Seminer basın bildirisi Gündem Kıbrıs haricindeki taranan tüm gazetelerde yer almıştır. Bunun haricinde, bu hafta içerisinde Kıbrıs Postası’nda LTB Şiddete Karşı Yan Yana Proje Koordinatörü Dr. Ömür Yılmaz ile yapılan röportajlar yer almıştır ve Yılmaz röportajlarında evde kaldığımız günlerde ev içi şiddet olaylarını ve bu duruma LGBTİ+’lar dahil olmak üzere birçok kişinin maruz kalabileceğini ve bu noktada neler yapılabileceğine değinmiştir.

Üçüncü Hafta (16-22.04.2020):

16 ve 22 Nisan Haftası’nda Covid-19 korona virüsün adaya gelmesi ardından Kuir Kıbrıs Derneği tarafından oluşturulan “Kuir ile Evde Üret” adlı kampanyanın tanıtımı için basın bildirisi Gündem Kıbrıs haricindeki tüm taranan gazetelerde yer almıştır.

Dördüncü Hafta (23-30.04.2020):

23 ve 30 Nisan Haftası’nda genel olarak basın bildirilerine yer verilirken, Kıbrıs Postası’nın gündeminde TC Diyanet İşleri Başkanı’nın eşcinsellikle ilgili sarf ettiği sözler ve bu sözlerin ardından büyüyen tepkiler yer aldı. Bu konu ile ilgili toplamda dört ayrı habere yer verilirken tüm haberler de, TC Diyanet İşleri Başkanı’nın yanında olduğunu belirten haberler olmuştur. Her ne kadar başlıklar tek tarafı destekler niteliğinde görülse de kullanılan dile dikkat edildiğinde, dört haber de insan haklarına duyarlı ve saygılı haber niteliği taşımasından dolayı olumlu haberler arasında yer almışlardır. Haber başlıkları sırasıyla şöyledir;

“Cuma hutbesini eleştiren Ankara Barosuna soruşturma”

“TC Diyanet İşleri’nin eşcinsellikle ilgili sözlerine Beştepe’den destek”

“Bahçeli: “Hayat tarzına hürmet bahanesiyle sapıklıklara göz yumulmasını beklemek beyhude””

Feyzioğlu da topa girdi: “Tasvip etmemiz mümkün değildir”

Temennimiz taraf olunan bu tarz durumlarda, habercilerin tüm tarafların görüş, düşünce ve açıklamalarına eşit derecede yer vermesi üzerinedir.

Scroll to Top