Kuir Kıbrıs Derneği, `Dayanışma Hattı` Eğitimini Gerçekleştirdi.

(Lefkoşa, 31.12.2021) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS GL işbirliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi kapsamında, Kuir Kıbrıs Derneği Dayanışma Hattına yönelikdüzenlediği ikinci Dayanışma Hattı Eğitimi Zoom üzerinde çevrimiçi gerçekleşti.

Dayanışma Hattı Eğitimi, Türkiye’de bulunan LGBTİ+ örgütlerinden SPOD, KAOS-GL, 17 Mayıs Derneği ve Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneğinden LGBTİ+’lara akran danışmanlığı, sosyal hizmet, hukuki ve psikolog destek sağlayan dernek uzmanları ile gerçekleşti. Oturum, eğitim, sosyal hizmetler alanında LGBTİ+’ların yaşadığı genel problemler ile başlayarak, hukuki alanda gelen vaka çalışmaları ile devam etti. 3. oturumda ise Türkiye’de bulunan LGBTİ+ örgütlerine ve dayanışma hatlarına gelen psikolojik destek taleplerinin nasıl yönetildiği üzerinde aktarıldı. Eğitim de ayrıca Kuir Kıbrıs Derneği Dayanışma Hattı gönüllülerinin yaşadığı problemler üzerine deneyim paylaşımlıları ile devam etti. Eğitim Dayanışma Hattı’nın daha işlevsel bir çalışma stratejisine kavuşması için gerçekleşen atölye çalışması ile son buldu.

Eğitim, dayanışma hattında doğrudan hizmet vereceklere, hattın doğru kullanılması ve doğru yönlendirilmelerin zamanında yapılabilmesi adına faydalı olmuştur. Dayanışma Hattı Eğitimi, katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile son buldu.

Kuir Kıbrıs Derneği 2017 yılından bu yana Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve Artıların (LGBTİ+’ların) ve yakınlarının, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, ifadesi ve karakteristiğine ilişkin soruları yanında, çalışma hayatı, aile, barınma, sağlık, açılma, cinsel sağlık, askerlik gibi alanlarda da Dayanışma Hattı aracılığı ile sorularına yanıtlar buluyor. Dernek tarafından sağlanan psikososyal, hukuki hizmetler ve daha fazlası hakkında bilgi almak için, haftanın 7 günü 10:00-22:00 saatleri arasında mesaj veya telefon araması yoluyla, +90 (542) 858 58 47 numaralı telefondan Dayanışma Hattına ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top